Štefan Harabin akýkoľvek vzťah s Bakim Sadikim odmieta

Harabin
Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. Foto: Archív: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) – Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin nehovorí, či je možné dovolanie v prípade Bakiho Sadikiho, ale ak by také dovolanie na najvyšší súd prišlo, nerozhodoval by o ňom. „Ja som nikdy nekomentoval ani jednu kauzu na najvyššom súde,“ povedal na dnešnom tlačovom brífingu. „Ja to určite rozhodovať nebudem, lebo som predsedom v päťčlennom dovolacom senáte, čiže ja to rozhodovať nemôžem,“ uviedol.

Krajský súd v Prešove svojím rozhodnutím povolil obnovu procesu Bakimu Sadikimu, pôvodne odsúdenému na 22 rokov za obchod s drogami. Minister spravodlivosti Tomáš Borec už avizoval, že má ambíciu podať voči verdiktu dovolanie.

Manželku Bakiho Sadikiho pozná

Harabin sa podľa vlastných slov o kauzu Bakiho Sadikiho nezaujíma. „Prečo by som mal mať záujem? Veď viete, koľko ja mám známych a priateľov, a viete koľko káuz títo ľudia majú?“ hovoril Harabin. Zároveň odmietol, že by mal s Bakim Sadikim nejaký vzťah. „Ja s ním nemám žiaden vzťah,“ vyhlásil a dodal, že ešte z mládežníckych čias pozná len jeho manželku, keď bola ešte slobodná.

Podľa Harabina by prípad Bakiho Sadikiho nebol, keby bol vydaný ešte v minulosti do Švajčiarska. „Keby mu Slovenská republika za Dzurindovej vlády neudelila štátne občianstvo, tak prípad Baki Sadiki by tu nikdy nebol, lebo by bol dávno vo Švajčiarsku,“ poznamenal.

Lipšicove slová

Harabin dnes reagoval aj na poslanca NR SR Daniela Lipšica pre jeho výroky o možnom dovolaní. „Dnes Lipšic hovorí, že dovolanie dopadne u obžalovaného Bakiho Sadikiho na najvyššom súde v jeho prospech, lebo Harabin je predsedom tohto súdu. Ale pritom 13. septembra sám hovorí, že dovolanie nie je možné,“ povedal Harabin. Narážal tak na Lipšicove slová, ktoré odzneli 13. septembra v internetovej televízii denníka SME. „Urobte si sami právny názor, aké sú pracovné metódy hlásateľa čistej politiky,“ povedal šéf najvyššieho súdu.

Bakiho S. zadržali na základe medzinárodného zatykača v kosovskom Gnjilane v októbri minulého roka. Po vydaní na Slovensko následne požiadal o obnovenie procesu z dôvodu, že nebol prítomný na súde a nemohol sa osobne brániť proti obžalobe. Okresný súd v Prešove 30. mája tohto roku rozhodol o obnovení procesu, proti čomu podal prokurátor sťažnosť. O tej rozhodol Krajský súd v Prešove 3. septembra, ktorého rozhodnutie znamená obnovu procesu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Baki SadikiŠtefan HarabinTomáš Borec