Strane SaS sa podarí obnoviť poslanecký klub v parlamente

SaS
Zľava: Juraj Droba a Eugen Jurzyca, noví členovia strany SaS, počas predstavenia nových posíl tímu SaS v rámci tlačovej besedy strany SaS. (Bratislava, 9. január 2015) Foto: SITA/Katarína Acél - Gáliková

BRATISLAVA 9. januára (WEBNOVINY) – Strane Sloboda a Solidarita (SaS) sa podarí v parlamente obnoviť poslanecký klub. Vstup do klubu v piatok na tlačovej besede ohlásil Juraj Droba a Eugen Jurzyca.

V NR SR vzniká poslanecký klub, ak sa na tom dohodne minimálne osem poslancov. SaS má v súčasnosti šesť poslancov – Jozefa Mihála, Petra Osuského, Ľubomíra Galka, Martina Poliačika, Luciu Nicholsonovú a Janu Kiššovú. Spolu s Drobom a Jurzycom ich bude mať osem. Členstvo v strane Droba s Jurzycom zatiaľ neriešili. Ako povedal predseda SaS Richard Sulík na tlačovej besede, na riešenie vstupu do strany je ešte čas.

Pravica sa podľa Richarda Sulíka atomizuje

Podľa Sulíka pravica sa atomizuje. Zanikajú jej poslanecké kluby. „Zanikol aj klub SaS. Preto ma teší, že môžeme oznámiť, že počet poslancov v klube SaS je osem a teda náš klub môže vzniknúť. Toto je náš príspevok ku konsolidácii pravice,“ vyhlásil Sulík.

S Drobom sa pozná dlhý čas. „Nie vždy sme sa vo všetkom zhodli, ale oceňujem, že Droba sa nikdy neznížil k tomu, aby pálil mosty a ničil osobné vzťahy. Čo bolo, je za nami. Treba spraviť hrubú čiaru,“ konštatoval.

Jurzycu pozná Sulík dvanásť rokov, ešte keď robil na daňovej reforme. „Jurzyca patrí medzi troch top ekonómov na Slovensku. Bude sa venovať verejným financiám,“ uviedol. Sulík požiada dnes predsedu NR SR Petra Pellegriniho o prijatie, aby mu odovzdal žiadosť o vznik poslaneckého klubu.

Droba chce veci meniť zvnútra

Droba odišiel zo SaS v roku 2013 spolu so skupinou poslancov okolo Jozefa Kollára. V lete vstúpil do hnutia NOVA, odkiaľ na jeseň v roku 2014 odišiel. „Vraciam sa domov. Je mi cťou vrátiť sa k ľuďom, s ktorými som budoval SaS od jej základov. Pripájam sa späť k Sulíkovi a Mihálovi,“ vyhlásil.

Droba tvrdí, že zo SaS sa mu neodchádzalo pred dvoma rokmi ľahko, ale bolo to správne rozhodnutie. Neskôr si však uvedomil, že odchod bol chybou. Mal veci meniť zvnútra, nie odchádzať.

„SaS dnes pre mňa predstavuje jedinú a najlepšiu alternatívu. Idem spolupracovať so stranou, ktorej hodnoty sú v súlade s mojimi vlastnými. Od dnes je tu hrubá čiara. Pozerajme sa dopredu. Idem sa sústrediť, aby sa SaS opäť dostala do parlamentu po voľbách v roku 2016 a s čo najlepším výsledkom,“ zdôraznil. V parlamente sa chce sústrediť napríklad na zrušenie gastrolístkov, či bezpečnosť cyklistov.

Jurzyca nechce byť nezaradeným poslancom

Jurzyca zdôvodnil vstup do klubu SaS tým, že nechce byť dlhodobo nezaradeným poslancom. Do novembra bol členom poslaneckého klubu SDKÚ-DS, ktorý sa vtedy rozpadol. „Vyskúšal som si prípravu na parlamentnú schôdzu, ktorá mala viac ako sto bodov. Je na hranici ľudských možností pripraviť sa sám na schôdzu. Preto chcem patriť do poslaneckého klubu, v ktorom sa môžem špecializovať,“ povedal.

Jurzyca chce pomôcť konsolidovať pravicu, preto ho teší, že vznikne nový pravicový klub. „Chcem pomôcť zvýšeniu koaličného potenciálu SaS,“ dodal

Novela dala rokovaciemu poriadku jasné pravidlá

Poslanecký klub SaS v parlamente zanikol 11. októbra 2013. Účinnosť totiž nadobudla novela rokovacieho poriadku parlamentu, podľa ktorej poslanecký klub v národnej rade automaticky zaniká, ak má menej ako osem členov. Doplatil na to poslanecký klub liberálov, ktorý mal pôvodne 11 členov, neskôr ho však opustila skupina piatich poslancov okolo Jozefa Kollára. V klube SaS tak zostalo iba šesť ľudí.

Rokovací poriadok dovtedy hovoril iba o tom, že podmienkou na vznik poslaneckého klubu je najmenej osem zákonodarcov, žiadnym spôsobom však presne nedefinoval zánik takéhoto klubu. Poslanci za Smer-SD chceli novelou odstrániť rozdielne interpretácie pri výklade rokovacieho poriadku.

Najsilnejší vládny Smer-SD disponuje v súčasnosti 83-členným poslaneckým klubom. Poslanecký klub KDH má 15 členov, OĽaNO a Most-Híd po 13 poslancov.

Poslanec môže byť členom len jedného poslaneckého klubu

Poslanci národnej rady sa môžu združovať v poslaneckých kluboch, a to podľa príslušnosti k politickým stranám, hnutiam alebo volebným koalíciám, za ktoré boli zvolení do parlamentu. Ak dôjde počas volebného obdobia k rozdeleniu volebných koalícií alebo k zlúčeniu politických strán či hnutí, rozdelia sa, alebo zlúčia aj ich poslanecké kluby, ak spĺňajú podmienky zákona. Poslanec môže byť členom len jedného poslaneckého klubu.

Na utvorenie poslaneckého klubu treba najmenej osem poslancov. Poslanecké kluby delegujú podľa zákonom stanoveného kľúča svojich členov do poslaneckého grémia. Kancelária Národnej rady SR vyčleňuje prostriedky na úhradu výdavkov poslaneckých klubov. Ich výšku určuje predseda parlamentu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eugen JurzycaJuraj DrobaRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita