Štrasburg priznal Štefanovi Harabinovi 3000 eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stefan harabin
Foto: SITA/Marián Peiger

Je smutné, že konflikty musia riešiť medzinárodné inštitúcie, tvrdí Harabin

Podľa predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina je smutné, že politikmi vyvolávané konflikty v spoločnosti musia riešiť medzinárodné inštitúcie. Keby Lucia Žitňanská podľa jeho slov nezneužívala svoju politickú funkciu na osobné konflikty a boj o moc, nemusel by Európsky súd pre ľudské práva riešiť jeho prípad. „Rovnako sa ukázalo, že niektorí sudcovia ústavného súdu sú otrockými vazalmi politikov a ústava im nič nehovorí,“ uviedol Harabin.

Politici typu Lipšic, Žitňanská, Mikloš nedokážu podľa neho občanom priniesť nič iné iba konflikt, ktorým chcú zakryť svoje zlyhania. Vytunelovali štát a teraz chcú hodiť vinu na súdy. „K rôznym špekulantom a tzv. odborníkom na medzinárodné právo uvádzam, že mi nešlo vôbec o peniaze, ale iba o poukázanie na zneužívanie súdneho systému politikmi,“ vyhlásil predseda NS SR Štefan Harabin.

BRATISLAVA 20. novembra (WEBNOVINY) – Pri rozhodovaní Ústavného súdu (ÚS) SR o disciplinárnom treste pre Štefana Harabina za nevpustenie finančnej kontroly na Najvyšší súd SR, ktorému šéfuje, bol porušený dohovor o ľudských právach a slobodách.

Rozhodol tak Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) na základe Harabinovej sťažnosti. ESĽP sa však vôbec nezaoberal meritom veci, teda či bol Harabin verdiktom ÚS SR poškodený.

„To znamená, či disciplinárne konanie bolo, alebo nebolo správne,“ vysvetlil minister spravodlivosti Tomáš Borec.

ESĽP svojim verdiktom namieta zloženie pléna ústavného súdu, ktoré v disciplinárnom konaní o Harabinovi rozhodovalo. „Pretože tam boli takí sudcovia, ktorí mali byť vylúčení z rozhodovania,“ uviedol Borec.

Borec hovorí, že podľa záverov ESĽP by bolo najlepším riešením tohto prípadu, ak by ústavný súd znova rozhodoval v tejto veci v takom zložení, aby nebol porušený dohovor „V tejto veci bude musieť ÚS zrejme rozhodnúť opäť,“ myslí si minister spravodlivosti.

Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin na ESĽP podal žalobou proti Slovensku za to, že bol disciplinárne potrestaný ústavným súdom znížením funkčného platu o 70 percent na obdobie jedného roka. Harabinovi však ESĽP nepriznal celú požadovanú sumu 150-tisíc eur (nemajetková ujma a strhnutá časť platu), ale len tritisíc eur a 500-eurové trovy konania. Podľa ESĽP v Harabinovom prípade bolo porušené právo na spravodlivé vypočutie zo strany nestranného súdneho tribunálu.

Predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková hovorí, že nemôže prikázať žiadnemu ústavnému sudcovi, aby povedal, že je alebo nie je predpojatý v nejakom prípade. Reagovala tak na dnešný verdikt ESĽP v prípade sťažnosti Štefana Harabina proti disciplinárnemu potrestaniu zo strany ÚS za nevpustenie finančnej kontroly na Najvyšší súd SR.

„To je jeho právo, jeho názor a keď povie sudca ústavného súdu, že v danej veci nie je predpojatý, tak mne nezostáva nič iné v rámci pléna buď to akceptovať, alebo neakceptovať a o tom sa hlasuje, takže je to vždy na tom sudcovi, ktorý je touto námietkou predpojatosti označený a ako on sa vyjadrí – tak je,“ vysvetlila Macejková.

Žitňanská bude sledovať, čo bude s disciplinárkou voči Harabinovi:

Bývalá ministerka spravodlivosti a poslankyňa Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) bude pozorne sledovať postoje ministerstva spravodlivosti, ak na základe dnešného verdiktu Európskeho súdu pre ľudské práva bude znova Ústavný súd SR rozhodovať o disciplinárnom návrhu voči Štefanovi Harabinovi

Poslankyňa uviedla, že aj štrasburský súd konštatoval, že s ohľadom na posledné parlamentné voľby vláda SR zmenila stanovisko v tomto konaní. Bývala vláda označovala Harabinovu sťažnosť ako neprijateľnú.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec neplánuje stiahnuť žiadny disciplinárny podnet, ktorý na predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR Štefana Harabina podala jeho predchodkyňa Lucia Žitňanská.

„Minister Borec neuvažuje nad tým, že by stiahol ktorýkoľvek z disciplinárnych návrhov voči predsedovi najvyššieho súdu,“ uviedlo tlačové oddelenie Ministerstva spravodlivosti SR.

ESĽP odporučil, aby sa konanie ústavného súdu o disciplinárnom návrhu voči Harabinovi obnovilo. V takom prípade by už mali byť z konania vylúčení až štyria ústavní sudcovia z 13 členného pléna. To by ale zvýšilo možnosť, že záverečný verdikt by ústavný súd nemohol prijať, lebo by sa preň nenašlo dosť hlasov.

„Samozrejme, jedna z možností môže byť, že môže byť plénum zablokované, pretože na to, aby plénum rozhodlo, musí byť sedem hlasov, či pre alebo proti,“ pripustila predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivetta MacejkováLucia ŽitňanskáŠtefan HarabinTomáš Borec