Štrbské Pleso hostí šampionát v behu na lyžiach

Procházková je opäť medzi elitou
Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Alena Procházková obsadila vo finále šprintu voľnou technikou žien v rámci pretekov Svetového pohára vo fínskom Lahti skvelé 3. miesto. Je to jej najlepší výsledok v pretekoch tohto rangu v sezóne a výrazne si tak priblížila finále SP, ktoré sa od 19. do 24. marca uskutoční v Štokholme a Falune. Piatykrát v kariére sa dostala na pódium pre medailistky. Foto: SITA/AP Photo Lehtikuva, Heikki Saukkoma

Harmonogram pretekov:

Preteky sa po oba dni začínajú o 10.00 h. Najskôr budú štartovať žiacke a dorastenecké kategórie.

V sobotu je predpokladaný štart seniorov a juniorov o 11.30 h, v nedeľu až presne napoludnie.

ŠTRBSKÉ PLESO 23. marca (WEBNOVINY) – Štrbské Pleso bude počas nadchádzajúceho víkendu dejiskom druhej a zároveň záverečnej časti domáceho šampionátu v behu na lyžiach.

Organizátori z ŠK Štrba pripravili na sobotu vytrvalostné preteky s hromadným štartom (muži a juniori 20 km, ženy a juniorky 15 km) a na nedeľu tímový šprint dvojíc (muži a juniori 4x2x1 km, ženy a juniorky 3x2x1 km).

Po oba dni sa bude bežať voľnou technikou. O tituly majstrov Slovenska budú na primerane kratších tratiach bojovať aj mládežnícke vekové kategórie.

Usporiadatelia evidovali v piatok krátko popoludní 214 prihlášok. Trate v okolí Štrbského plesa sú podľa ich slov v perfektnom stave. „Aj predpoveď počasia je priaznivá. V piatok je síce ešte veterno, ale víkendové dni majú byť krásne, slnečné a mrazivé,“ povedal pre SITA sekretár organizačného výboru Tomáš Jančík.

Na šampionáte budú chýbať slovenskí reprezentanti v behu na lyžiach Martin Bajčičák a Peter Mlynár. Bajčičák je vo Švédsku, v sobotu bude bežať maratón v Aare. „Peter Mlynár má zdravotné problémy, ospravedlnil sa,“ pridal informácie sekretár OV.

Štart Aleny Procházkovej je rovnako otázny. „Prihlášku sme poslali, ale definitívu povieme až v sobotu ráno. Alena je trochu prechladnutá, tradične jej to chytilo priedušky, necíti sa najlepšie. Preteky v mrazivom počasí by ju mohli doraziť. Uvidíme. Ak by sme aj išli do Vysokých Tatier, bude štartovať iba v sobotu, nemá totiž dvojičku do tímového šprintu. Na majstrovstvách Slovenska nemôžu v jednom družstve štartovať pretekári z rôznych klubov,“ vysvetlil tréner slovenskej ženskej jednotky Ján Valuška.

Šampionát má štatút otvorených majstrovstiev, na poslednú chvíľu sa prihlásilo aj niekoľko bežcov z Česka a Poľska. Kvalitu by mohli zvýšiť aj biatlonisti, z VŠC Dukla Banská Bystrica si prídu sily so špecialistami zmerať Pavol Hurajt, Dušan Šimočko a Janka Gereková.

V nedeľu sa na štarte šprintérskych pretekov objavia hudobníci Igor a Ivan Timkovci zo skupiny No Name. „Beh na lyžiach naberá na popularite a účasť slovenských umelcov sme veľmi privítali. Veríme, že účasť Igora a Ivana z No Name pomôže ešte viac spropagovať beh na lyžiach a pritiahne k tomuto športu najmä nových mladých pretekárov,“ zareagoval na ich prihlášku športový riaditeľ bežeckého úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie (BÚ SLA) Michal Malák.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan ŠimočkoJán ValuškaJanka GerekováMartin BajčičákMichal MalákPavol HurajtPeter Mlynár