Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska počas vystúpenia so správou o stave Slovenskej republiky v rokovacej sále Národnej rady SR. Bratislava, 13. jún 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Sudca Radačovský sa rozhodol odísť z funkcie, ale dôvodom nie sú slová na adresu prezidenta Kisku

BRATISLAVA 2. novembra (WebNoviny.sk) – Sudca Okresného súdu (OS) v Poprade Miroslav Radačovský, ktorý prejednával spor prezidenta Andreja Kisku o pozemky vo Veľkom Slavkove, doručil ešte 14. mája predsedovi Okresného súdu Poprad oznam, že sa k 1. januára 2019 vzdáva výkonu funkcie sudcu.

Ako sa ďalej uvádza v stanovisku hovorkyne rezortu spravodlivosti Zuzany Drobovej, dôvodom bolo jeho dovŕšenie veku 65 rokov a odchod do dôchodku.

Ak sudca oznámi prezidentovi SR v priebehu decembra 2018, že sa vzdáva funkcie sudcu, funkcia mu podľa Drobovej zo zákona zaniká uplynutím mesiaca, v ktorom oznámil vzdanie sa funkcie.

Ministrovi poslal list

„Predseda Okresného súdu Poprad adresoval v októbri 2018 ministrovi spravodlivosti žiadosť o určenie voľného miesta sudcu, pretože pri vzdaní sa výkonu funkcie sudcu sa miesto sudcu nestáva automaticky voľným. Minister spravodlivosti po preskúmaní uvedených dôvodov v žiadosti o určenie voľného miesta – ako je nápad vecí, personálne obsadenie súdu, a iné, rozhodne o uvoľnení miesta. Ak vydá kladné stanovisko, miesto sudcu bude obsadzované z databázy kandidátov z hromadných výberových konaní,“ dodala Drobová.

Podľa stanoviska Krajského súdu v Prešove, v ktorého pôsobnosti je aj OS v Poprade, vedenie okresného súdu s uvedenou skutočnosťou ráta pri ďalšom organizovaní chodu okresného súdu, tvorbe rozvrhu práce na rok 2019, personálnom zabezpečení a podobne.

Predpokladaný odchod Miroslava Radačovského vedenie Okresného súdu Poprad oznámilo vedeniu Krajského súdu v Prešove, ktoré v rámci interných postupov požiadalo Ministerstvo spravodlivosti SR o súhlas s určením voľného miesta sudcu v tejto súvislosti.

„Po udalostiach posledných dní Miroslav Radačovský oznámil vedeniu Okresného súdu Poprad, že o svojom plánovanom zámere vzdať sa funkcie sudcu písomne informoval vedenie Krajského súdu v Prešove, predsedníčku Súdnej rady SR a Ministra spravodlivosti SR,“ uvádza sa v stanovisku.

Výroky na adresu prezidenta

Týždenník Plus 7 dní ešte vo štvrtok informoval, že sudca Okresného súdu v Poprade Miroslav Radačovský, ktorý sa zviditeľnil vyjadreniami, ktoré vyriekol po rozhodnutí v pozemkovom spore prezidenta Andreja Kisku sa rozhodol odísť z funkcie.

„Keby ja som bol prezidentom republiky a sudca, ktorýkoľvek iný, by zistil všetky skutočnosti a súvislosti tak ako ja, vzdám sa funkcie prezidenta republiky, nebudem sa uchádzať o žiadnu inú politickú funkciu, odídem do štátu, kde sa cítim dobre, napríklad do Spojených štátov amerických alebo Izraela a pozor, tým nechcem tvrdiť, že si vysoko nevážim americký ľud alebo židovský národ, ale takto by som konal ja,“ povedal sudca po vynesení rozsudku v kauze, ktorá sa týkala pozemkov v obci Veľký Slavkov.

Pôdu s výmerou 1,2 hektára sa s prezidentom Andrejom Kiskom súdil popradský zubár Ján Franc. Sudca napokon rozhodol, že lukratívne pozemky pod Tatrami patria Francovi.

Odporúčané články

Dlhoroční politici na ústavnom súde podľa Harabina nemajú čo hľadať Expremiérku Zijáovú poslal súd na sedem rokov za mreže za korupciu

Neprehliadnite

Beblavý je šokovaný z expresného návrhu koalície k volebnej kampani, hovorí o zneužívaní moci Aktualizované: Majitelia „jabĺčkových“ mobilov sa dočkali, na Slovensku štartuje Apple Pay Smer-SD ide proti SNS a Mostu-Híd, naďalej chce tajnú voľbu kandidátov na sudcov Aktualizované: Staršie exekúcie sa zastavia, podľa exekútorov má zákon viacero nedostatkov Ak sa Kiska nespojí s Beblavým a „progresívcami“, bude to podľa Sulíka rozbíjanie opozície

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X