Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Richard Sulík
Predseda strany SaS Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Marko Erd
29. januára 2018 SprávySlovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Sulíkova SaS predstavila vyše 100 opatrení na reformu polície, ozbrojených síl a súdneho systému

BRATISLAVA 29. januára (WebNoviny.sk) – Vyše 100 konkrétnych opatrení na reformu polície, ozbrojených síl a súdneho systému zhrnutých v dokumente Bezpečnejšie a spravodlivejšie Slovensko predstavila v pondelok strana Sloboda a Solidarita.

Ako povedal novinárom predseda SaS Richard Sulík, do praxe sú ich schopní zaviesť ihneď, ako im voliči dajú vo voľbách dôveru. „SaS týmto opakovane potvrdzuje, že je najlepšie pripravenou stranou na vládnutie,“ vyhlásil. SaS si podľa Sulíka vytýčila osem oblastí, ktorým sa treba prednostne venovať.

 

Sú to členstvo Slovenska v EÚ, podnikateľské prostredie, školstvo, zdravotníctvo, rómske osady, odvodový a sociálny systém, štíhly štát a bezpečnosť a spravodlivosť. Podľa jedného z autorov dokumentu Ľubomíra Galka navrhované opatrenia vznikli na základe diskusií s odborníkmi z praxe.

Reforma polície, ktorá je podľa Galka v očiach verejnosti nedôveryhodná, bude zahŕňať zabezpečenie nezávislej kontroly činnosti polície. „Účinná kontrola nie je možná, keď sú kontrolujúci a kontrolovaní podriadení jednej osobe, ministrovi vnútra,“ vysvetlil Galko.

SaS preto navrhuje vytvorenie nezávislého kontrolného úradu, ktorý by nahradil súčasnú Inšpekciu policajného zboru. Špecializované útvary polície budú určené výhradne na veci v pôsobnosti špecializovaného súdu a prokuratúry. Zmenu si podľa Galka vyžaduje aj hodnotiaci systém policajtov, v ktorom prevažuje kvantita a nie kvalita.

Posilnenie zahraničných misií

V oblasti ozbrojených síl SaS navrhuje ich ďalšiu, no transparentnú modernizáciu, a to najmä zvýšením štátnych výdavkov na obranu, ktoré dlhodobo nedosahujú požadované dve percentá z HDP. SaS je za posilnenie zahraničných misií „s vyššou pridanou hodnotou pre Slovensko“, bojových i humanitárnych.

Vymožiteľnosť práva na Slovensku je podľa liberálov stále slabá, justičný systém stále nie je dostatočne dôveryhodný. „Riadna vymožiteľnosť práva je podmienkou ekonomického a hodnotového rastu Slovenska,“ zdôraznil Galko s tým, že je nevyhnutné zvýšiť morálny kredit sudcov a posilniť verejnú kontrolu celého systému.

SaS chce zaviesť povinné bezpečnostné previerky sudcov, v prípade neodôvodnených prieťahov či nezákonných postupov zavedie automatické disciplinárne konanie a vytvorí nové pravidlá fungovania Ústavného súdu SR.

Odporúčané články

Z SNS sa podľa Sulíka stala národná pobočka Smeru-SD, Danko odmieta zlý úmysel členov strany Remišová: Problémom Slovenska nie je počet poslancov, ale spôsob ich práce

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...