Video: Svadba princa Harryho a herečky Meghan Markle

Svadba princa Harryho a Meghan Markle
Princ Harry s manželkou vojvodkyňou zo Sussexu počas jazdy v otvorenom koči Ascot Landau so sprievodom po mestečku Windsor po svadobnom obrade. 19. máj 2018 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 19. mája, 14:32

BRATISLAVA 18. mája (WebNoviny.sk) – Britský princ Harry a americká herečka Meghan Markle si v Kaplnke svätého Juraja na hrade Windsor povedali svoje áno. Ženích navliekol neveste na prst obrúčku z waleského zlata, ktoré bolo darom od jeho starej mamy, kráľovnej Alžbety II., nevesta mu zase navliekla obrúčku z platiny.

Tú princ Harry plánuje na rozdiel od svojho brata či otca nosiť, čím poruší kráľovskú tradíciu. Meghan, rovnako ako princezná Diana v roku 1981 a vojvodkyňa Catherine v roku 2011, nesľúbila Harrymu pred oltárom poslušnosť, ale že ho bude „milovať, podporovať, ctiť a chrániť“.

Mladý pár sobášom prijal vojvodský titul. Z Harryho sa stala Jeho kráľovská výsosť vojvoda zo Sussexu a z Meghan Jej kráľovská výsosť vojvodkyňa zo Sussexu.

Stovky hostí, tisícky fanúšikov

V uliciach Windsoru čakali na sobáš mladého páru tisícky ľudí. Mnohí z nich pritom s cieľom zabezpečiť si najlepšie miesta strávili v uliciach aj noc. Ďalšie milióny ľudí na celom svete sledovali svadbu v televízii.

Snúbenci poslali pozvánky na slávnosť 600 hosťom. Medzi nimi pritom neboli britskí ani svetoví politickí lídri. Okrem toho dostalo 200 osôb pozvánku na večernú recepciu. Pred Kaplnkou svätého Juraja svadobný pár privítalo približne 2 600 ľudí, medzi ktorými boli obyvatelia windsorskej komunity, personál alebo vybratí zástupcovia verejnosti.

Tí sa pred kaplnkou schádzali o 8:00 miestneho času. Hostia pozvaní do kaplnky sa následne zišli o 9:30, pričom všetci museli byť usadení už o 11:15. O päť minút neskôr prišla do kaplnky kráľovská rodina.

Slávni hostia

Medzi hosťami boli Oprah Winfrey, Idris Elba, James Blunt, George a Amal Clooneyovci, David a Victoria Beckhamovci, Carey Mulligan s manželom Marcusom Mumfordom, Elton John, James Corden, strýko princa Harryho Charles Spencer, ktorý je bratom jeho zosnulej matky, princeznej Diany, či rodina Harryho švagrinej, vojvodkyne Catherine, vrátane jej sestry Pippy Middleton s manželom Jamesom Matthewsom.

Do Kaplnky svätého Juraja na hrade Windsor prišla aj kráľovská rodina i samotný svadobný pár. Medzi prvými členmi kráľovskej rodiny, ktorí dorazili na miesto konania svadby princa Harryho a americkej herečky Meghan Markle, bola ženíchova teta, princezná Anna, jej dcéra Zara Tindall s manželom, ženíchove sesternice, princezné Beatrice a Eugenie, a strýkovia, princ Andrew a princ Edward.

Následne do kaplnky prišiel v sprievode svojho brata a svedka princa Williama aj samotný ženích. Obaja majú oblečené vojenské uniformy. Po nich na Windsor prišli nevesta s matkou Doriou Ragland, do kaplnky však prišla len matka.

Medzi poslednými do kaplnky dorazili Harryho otec princ Charles, ktorý Meghan odviedol aj k oltáru, a jeho manželka Camilla. Za nimi následne za zvukov hlasného potlesku prítomnej verejnosti prišli kráľovná Alžbeta II. a jej manžel princ Filip. Poslednými hosťami svadby, ktorí prišli do kaplnky, sú vojvodkyňa Catherine s deťmi, princom Georgeom a princeznou Charlotte.

Diamantová tiara kráľovnej Márie

Ako posledná vstúpila do kaplnky nevesta Meghan, ktorá mala tvár zakrytú závojom. Predtým ako vošla dnu, ešte zamávala prítomnej verejnosti.

Svadobné šaty Meghan Markle navrhla britská návrhárka Clare Waight Keller. Krátko po začatí sa obradu to oznámil Kensingtonský palác. Waight Keller sa vlani stala prvou ženou vo funkcii umeleckého riaditeľa francúzskeho módneho domu Givenchy.

Nevesta mala vo vlasoch diamantovú tiaru kráľovnej Márie, ktorú jej požičala súčasná panovníčka Alžbeta II. Tiaru vyrobili v Anglicku v roku 1932.

Tiara pridržiava závoj, ktorý je tiež z dielne Waight Keller. Na závoji sú zobrazené rôzne kvety zo všetkých krajín Britského spoločenstva národov. Markle sa totiž vyjadrila, že by počas obradu chcela mať so sebou všetky krajiny v spoločenstve.

Nevesta nemala hlavnú družičku

Ženích strávil predvečer svadby s bratom, princom Wiliamom, v hoteli Coworth Park v Ascote. Nevesta  prenocovala so svojou matkou Doriou Ragland v hoteli Cliveden House v Taplow.

Svadobný obrad sa začal napoludnie. Bohoslužbu viedol windsorský dekan David Conner, pričom kázeň mal biskup episkopálnej cirkvi Spojených štátov amerických Michael Curry. Dvojicu oddal arcibiskup z Canterbury Justin Welby.

Svedkom princa Harryho bol spomínaný princ William. Bratia sa pritom ocitli v opačných úlohách, keď si William v roku 2011 bral za manželku Catherine. Markle nemala hlavnú družičku, pretože si nechcela vybrať len jednu zo svojich najlepších priateliek.

K oltáru ju priviedlo desať detí a princ Charles

Cestou k oltáru ju však sprevádzalo desať detí, a to neter a synovec ženícha, princezná Charlotte a princ George, jeho krstné deti Zalie Warren, Florence van Cutsem a Jasper Dyer, krstné dcéry nevesty Remi a Rylan Litt a deti jej najlepšej priateľky Jessicy Mulroney – Ivy, Brian a John Mulroneyovci. Harryho najmladší synovec a súrodenec Charlotte a Georgea, princ Louis, ktorý sa narodil 23. apríla, však na svadbe nebol.

Americkú herečku Meghan Markle priviedol k oltáru ženíchov otec, princ Charles. V piatok o tom informoval Kensingtonský palác s tým, že Meghan o to svojho budúceho svokra požiadala a on súhlasil. Podľa vyhlásenia je princ z Walesu rád, že ju môže takýmto spôsobom privítať v kráľovskej rodine.

Nevesta pritom len vo štvrtok potvrdila, že na sobáši v Kaplnke svätého Juraja na anglickom hrade Windsor sa nezúčastní jej otec Thomas, ktorý musel počas tohto týždňa podstúpiť operáciu srdca.

Svadobné obrúčky

Prstene pre dvojicu vyrobila spoločnosť Cleave and Company. Používanie waleského zlata na svadobné prstene v kráľovskej rodine je viac ako 90-ročnou tradíciou.

Po svadobnom obrade mladomanželia o 13:00 absolvujú jazdu v otvorenom koči Ascot Landau so sprievodom po mestečku Windsor, kde sa podľa odhadov pri príležitosti ich svadby zíde 100-tisíc ľudí. Ich trasa povedie z hradného kopca cez ulice High Street, Sheet Street, Kings Road, Albert Road a cez Long Walk naspäť na hrad.

Svadbu zaplatila kráľovská rodina

Po sprievode sa dvojica v Sále svätého Juraja na Windsorskom hrade zúčastní na recepcii, ktorej hostiteľkou je stará mama princa Harryho, kráľovná Alžbeta II. Na slávnostnom obede sa zúčastní aj 600 pozvaných hostí. Harryho otec, princ Charles, následne večer usporiada v sídle Frogmore House súkromnú recepciu pre manželský pár a 200 najbližších priateľov a členov rodiny. Celú svadbu vrátane bohoslužby, hudby, kvetov a hostiny zaplatí kráľovská rodina.

Tridsaťtriročný syn princa Charlesa a zosnulej princeznej Diany a o tri roky staršia rodáčka z Los Angeles tvoria pár od roku 2016. Zasnúbili sa v novembri, pričom šťastnú novinku oznámili zástupcovia Clarence House, oficiálneho sídla Harryho otca. Harry dal Meghan zlatý snubný prsteň s tromi diamantmi, ktorý sám navrhol. Dva zo spomínaných diamantov svojho času patrili princovej matke. Herečka pred sobášom prijala krst aj konfirmáciu anglikánskej cirkvi.

Nové tituly princa Harryho a Meghan Markle

Kráľovná Alžbeta II. dala princovi Harrymu pred jeho sobotným sobášom tituly vojvoda zo Sussexu, gróf z Dumbartonu a barón Kilkeel. Po uzavretí manželstva sa tak aj jeho manželka, americká herečka Meghan Markle, stane vojvodkyňou zo Sussexu. Ďalšie dva tituly bude Harry používať v Škótsku a Severnom Írsku.

Harryho brat princ William má aj severoírsky titul, ten však Harry podľa Lucy Hume, zástupkyne šéfredaktora publikácie Debrett’s Peerage and Baronetage zameranej na šľachtu, nedostane pretože je mladším synom princa Charlesa a nie je v priamej línii na britský trón.

Novomanželia sa bezprostredne po sobáši nevydajú na svadobnú cestu, krátko po slávnosti ich už totiž čakajú prvé povinnosti. Dvojica sa 22. mája zúčastní na záhradnej párty v Buckinghamskom paláci pri príležitosti očakávaných 70. narodenín princa Charlesa. Manželia budú po svadbe bývať v Nottingham Cottage v Kensingtonskom paláci. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alžbeta II.Elton JohnIdris ElbaJames BluntJames Cordenkráľovná Alžbeta II.Meghan MarkleOprah Winfreyprinc Charlesprinc Georgeprinc Harryprinc Williamprincezná CharlottePrincezná Dianavojvodkyňa CatherineZara Tindall