Svetový rekord solárneho lietadla oficiálne potvrdený

Zephyr
Lietadlo Zephyr vydržalo vo vzduchu bez medzipristátia vyše dvoch týždňov. Foto: QuinetiQ

BRATISLAVA 24. decembra (WEBNOVINY) – Historický let Zephyru, po ktorom si toto malé bezpilotné solárne lietadlo vyslúžilo prívlastok „večné“ sa síce uskutočnil ešte v júli, no až teraz Medzinárodná letecká federácia FAI (Federation Aeronautique Internationale) jeho rekord oficiálne uznala. A nie jeden, ale pre istotu hneď tri.

Lietadlo s karbónovou kostrou, zostrojené spoločnosťou QinetiQ, ktorá sa inak zaoberá vojenskými technológiami, vydržalo bez medzipristátia lietať celé dva týždne. A extrémna schopnosť vydržať vo vzduchu nie je samoúčelná, na jeho základe by totiž mali vzniknúť sériové modely, schopné dlhodobo monitorovať lesné požiare, stopovať námorných pirátov, alebo pomôcť zabezpečovať telekomunikačné spojenie vojakom, operujúcim v nedostupnom teréne.

Presná dĺžka letu Zephyru bola 336 hodín, 22 minút a 8 sekúnd, čo je absolútny svetový rekord v dĺžke letu solárneho lietadla a zároveň je to svetový rekord v kategórii malých nepilotovaných lietadiel s hmotnosťou od 50 do 500 kg a pre túto triedu vytvoril Zephyr aj svetový výškový rekord, keď dosiahol hranicu 21 562 metrov.

Vo dne ho poháňala slnečná energia, získaná zo špeciálnych solárnych článkov v krídlach s rozpätím 22,5 metra, ktoré boli hrubé približne ako hárok papiera, tie zároveň napájali aj Li-S (lithium-sulfur) batérie, ktoré mu pomáhali udržať sa vo vzduchu počas nočného letu.

Tlačovú správu, informujúcu o prekonaní svetového rekordu nájdete na webe spoločnosti QinetiQ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom