SÝRIA: Armáda opäť zaútočila na mesto Džisr aš-Šugúr

Bez názvu
Foto: SITA/AP

DAMASK 12. júna (WEBNOVINY) – Jednoty sýrskej armády v nedeľu ráno opäť vtrhli do nepokojného mesta Džisr aš-Šugúr na severozápade krajiny, kde zasahovali proti „ozbrojeným skupinám“ operujúcich z miestnej nemocnice. Informovala o tom sýrska štátna televízia, podľa ktorej pri operácii zabili dvoch ozbrojencov a mnoho ďalších zatkli. Ako uviedli ľudskoprávni aktivisti, ktorých telefonicky kontaktovala tlačová agentúra AFP, vojaci podporovaní asi 200 tankami a bojovými vrtuľníkmi mesto najprv intenzívne ostreľovali a následne vstúpili do jeho ulíc.

Televízia pritom tvrdí, že najskôr museli zneškodniť nálože, ktoré ozbrojenci umiestnili na mostoch a cestách.

„Armádne útvary vstúpili do Džisr aš-Šugúr a vyčistili štátnu nemocnicu od ozbrojených skupín,“ uviedla štátna televízia vo svojej správe. Vojaci pritom podľa nej museli čeliť odporu zo strany ozbrojencov „rozmiestnených v meste a jeho okolí“. Zdroje AFP potvrdili, že v ranných hodinách sa mestom ozývala paľba a výbuchy a z jeho ulíc stúpali oblaky dymu.

Sýrska provincia Idlib, na ktorej území sa nachádza Džisr aš-Šugúr, je známa ako jedno z centier odporu proti režimu prezidenta Baššára al-Asada. Vojenská ofenzíva, ktorá sa začala už v piatok, je údajne reakciou na pondelňajší útok „ozbrojených gangov“, keď podľa štátnych médií zahynulo 120 policajtov. Ľudskoprávni aktivisti a miestni obyvatelia však informácie o masakre popierajú a tvrdia, že policajtov pozabíjali iní príslušníci ozbrojených síl po tom, ako odmietli strieľať na protivládnych demonštrantov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom