Taký nátlak ako na summite ku kvótam Fico ešte nezažil

Nebudeme vysieť na šnúrkach gatí Figeľa, hovorí Fico
Predseda vlády SR Robert Fico počas TB na tému: Váhostav. Bratislava, 17. apríl 2015. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

„BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Predseda vlády Robert Fico absolvoval v závere týždňa podľa vlastných slov jeden z najnepríjemnejších summitov v Bruseli, ktorý sa týkal utečeneckých kvót. Ako ďalej povedal v relácii RTVS Sobotné dialógy, taký nátlak a takú nepríjemnú noc ešte nezažil.

Medzi migrantmi môže byť terorista, tvrdí Fico

Podstatné však podľa neho je, že kvóty utečencov pre jednotlivé štáty Európskej únie neboli schválené. Dodal však, že problém zostal. Podľa premiéra bude veľkou chybou, ak sa diskusia skončí pri tom, či kvóty budú, alebo nie. „Ich neschválenie považujem za veľké víťazstvo slovenskej diplomacie, pretože nám nikto nebude prikazovať, kto má na Slovensko prísť. Nič o týchto ľuďoch nebudeme vedieť a medzi nimi môže byť podobný blázon, ktorý vystrieľa na Zlatých pieskoch 40 ľudí,“ povedal Fico s tým, že hovorí o infiltrácii terorizmu do Európy, čo práve tieto migračné vlny umožňujú.

Nikto však nemôže podľa premiéra na Slovensko povedať, že sa nesprávalo solidárne, poznamenal s tým, že „kvóty sme považovali za smiešne“. Pokiaľ však nezačneme riešiť problémy tam, kde vznikajú, ani kvóty, ani nič iné nevyrieši migráciu do Európy, povedal predseda vlády v Slovenskom rozhlase.

Obrazom: Bratislavský protest proti imigrantom

„Nevytvárajme obraz, že Slovensko je xenofóbne,“ zdôraznil. Vieme podľa neho pomôcť vo viacerých smeroch, či už je to humanitárne poskytnutím liekov a zdravotníckych pomôcok, ale aj posielaním lekárov do Afriky, odkiaľ prichádza najviac migrantov. „Dokonca si myslím, že vieme pomôcť i Taliansku a Grécku, pokiaľ ide o prijímacie úrady, no stále máme výhrady voči tomu, ako si strážia svoju schengenskú hranicu,“ povedal v diskusnej relácii.

„Vieme prijať niekoľko kresťanských rodín, sme pripravení pomôcť riešiť problém, no na druhej strane máme povinnosť chrániť záujmy našej krajiny,“ povedal premiér v relácii Sobotné dialógy a dodal, že si vieme na dobrovoľnej báze zmonitorovať ľudí, ktorí nie sú nebezpeční.

Riešenie Fico vidí napríklad i vo vytvorení vojenskej jednotky v Líbyi

Vytvorila by sa tak zóna, kde by ľudia, ktorí utekajú pred násilím, našli bezpečie. Európa musí podľa neho riešiť tento problém spolu, pričom podľa jeho slov Slovensko k nemu pristupuje solidárne a zodpovedne.

„Slovensko je pripravené pomôcť tým úbožiakom z Afriky a Sýrie, ktorí to potrebujú,“ povedal v relácii Fico. V prípade ochrany zdravia či života utečencov bude SR veľmi solidárna, no treba rozlišovať medzi tými, ktorí do Európy utekajú z ekonomických dôvodov a tými, ktorí zo strachu o život, priblížil. Utečenecké kvóty podľa neho nič neriešia.

„Bez ohľadu na to, či rozmiestnime 40- alebo 60-tisíc migrantov, podstata problému zostáva,“ poznamenal a dodal, že tým problémom je rozbitý sever Afriky, žiadne alternatívy, žiadne spôsoby riadenia. Kvóty by boli len malá náplasť. „Ide nám o to, aby sa situácia riešila tam, kde vzniká,“ povedal Fico.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Malo by Slovensko prijať utečencov z Blízkeho východu a severnej Afriky, ako to navrhuje Európska únia?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico