Taliani predvolali veľvyslanca Francúzska, môže za to Macronova kritika na záchrannú loď Aquarius

Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: archívne, SITA/AP.

CATANIA 13. júna (WebNoviny.sk) – Talianske ministerstvo zahraničia si predvolalo na konzultácie francúzskeho veľvyslanca. Ako uviedlo prostredníctvom vyhlásenia, veľvyslanca si predvolalo na stredu ráno, po „včerajších vyjadreniach Paríža“ o záchrannej lodi Aquarius. Lodi s vyše 600 migrantmi na palube Taliansko neumožnilo zakotviť v jeho prístavoch.

Na situáciu v utorok zareagoval francúzsky prezident Emmanuel Macron a skritizoval postup Talianska a prístup krajiny označil za „cynický a nezodpovedný“.

Loď odmietli prijať dve krajiny

Macronova kancelária v utorok uviedla, že Francúzsko nechce „začať precedens“, ktorý by umožnil niektorým európskym krajinám porušiť medzinárodné zákony a spoliehať sa na ďalšie členské štáty Európskej únie, že prijmú migrantov.

Loď Aquarius humanitárnej organizácie SOS Méditerranée so 629 utečencami odmietlo prijať nielen Taliansko, ale aj Malta, pričom obe tieto krajiny trvali na tom, že ju musí prijať tá druhá. Malta nedovolila lodi zakotviť pri svojich brehoch s argumentom, že Aquarius zachránila utečencov pri pobreží Líbye na mieste, kde vykonávajú pátracie a záchranné operácie talianske úrady.

V Taliansku sa za neprijatie lode zasadila protiutečenecká Liga, ktorá je koaličným partnerom v novej talianskej vláde. Situáciu nakoniec v pondelok vyriešilo až rozhodnutie novej španielskej vlády, ktorá oznámila, že loď Aquarius môže pristáť v španielskej Valencii.

Talianska pobrežná stráž zakotvila

Zmenu v politike, ktorú presadzuje nová populistická vláda, bolo badať aj v stredu, keď na Sicílii zakotvila loď talianskej pobrežnej stráže s viac ako 900 migrantmi na palube.

Podľa agentúry AP je to dôkazom, že vláda odmieta sprístupniť prístavy európskym lodiam humanitárnych organizácií, ale svojim námorným plavidlám to naopak umožňuje.

Na lodi Diciotti sa nachádzalo 932 ľudí, z toho 13 tehotných žien a 208 mladistvých. ktorí pochádzali z Eritrey, Sudánu, Mali, Pobrežia Slonoviny a Guiney. Loď priviezla tiež telá ženy a tínedžera, ktorí zahynuli počas cesty. Keď Diciotti ešte len smerovala na Sicíliu, previezli z nej do nemocnice štyri tehotné ženy a muža s horúčkou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emmanuel Macron