Teherán odmieta zastaviť obohacovanie uránu, chce ho na mier

Mahmúd
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadinedžád. Foto: SITA/AP

TEHERÁN 9. apríla (WEBNOVINY) – Irán v utorok uviedol, že nezastaví obohacovanie uránu na 20 percent a ani nebude vyvážať svoje existujúce zásoby z krajiny, čo sú dve hlavné požiadavky svetových mocností pri rokovaniach s islamskou republikou.

„Budeme pokračovať v obohacovaní uránu na 20 percent, keďže je to potrebné na prevádzku výskumného reaktora v Teheráne,“ povedal šéf Iránskej organizácie pre atómovú energiu Ferjedún Abbásí-Davání.

Urán obohatený na 20 percent je len niekoľko technických krokov vzdialený od úrovne potrebnej pre jadrovú zbraň.

Obe požiadavky boli ústrednou témou jadrových rokovaní medzi Iránom a šiestimi svetovými mocnosťami v Almaty, ktoré sa cez víkend opäť skončili bez výsledku.

Takzvaná skupina P5+1 (USA, Británia, Francúzsko, Čína, Rusko plus Nemecko) sa snaží presvedčiť Irán, aby obmedzil svoje jadrové aktivity výmenou za úľavy v oblasti sankcií. Abbásí-Davání však uviedol, že návrh musí byť „logickejší“. Ako to myslel, nespresnil.

Teherán odmieta zastaviť obohacovanie uránu a uzavrieť jadrové zariadenia, ktoré by mohli slúžiť na vojenské účely. Tvrdí, že jeho program je zameraný výlučne na mierové účely a má naň právo. Irán tiež odmieta pristúpiť na akúkoľvek dohodu pred úplným zrušením sankcií a žiada uznanie jeho práva na mierovú jadrovú energiu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom