Tempo čerpania eurofondov je veľmi pomalé, podľa Sulíka prepadne veľa peňazí

Richard Sulík; SaS Sloboda a solidarita
Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 26. februára (WebNoviny.sk) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) kritizuje pomalé tempo využívania finančných prostriedkov Európskej únie v súčasnom programovom období 2014 – 2020.

Líder liberálov Richard Sulík považuje aktuálny stav v tejto oblasti za katastrofálny, za čo sú podľa neho zodpovedné vlády Roberta Fica. Zároveň upozornil, že do konca tohto roka treba vyčerpať dve miliardy eur, pričom si myslí, že to technicky nebude možné a veľa peňazí z európskych fondov prepadne.

Prepadnú desiatky miliónov eur

„Stalo sa tak v školstve, kde definitívne prepadlo koncom minulého roka vyše dvadsať miliónov eur. V školstve, ktoré je tak zanedbané a v tak dezolátnom stave, prichádzame o eurofondy kvôli neschopnosti vlády Roberta Fica,“ vyhlásil v pondelok na tlačovej besede Sulík. Operačný program Výskum a inovácie, ktorý riadi rezort školstva, na základe pravidla n+3 ku koncu vlaňajška nevyužil zo záväzku na rok 2014 23,24 mil. eur a tieto peniaze prepadnú.

„Je to aj preto, lebo tí, ktorí väčšinou rozhodujú o eurofondoch, majú v prvom rade na mysli svoj osobný prospech,“ tvrdí predseda SaS. Dôvodom sú podľa neho aj veľmi komplikované pravidlá čerpania eurofondov, ktoré nastavili Ficove vlády.

Robert Fico sa neustále tlačí do akéhosi jadra (EÚ), lebo chce pre Slovensko výhody, ale eurofondy, ktoré by mohli zvýšiť kvalitu občanov Slovenska, sú sprevádzané jednou korupčnou kauzou za druhou,“ uviedol Sulík a pripomenul viaceré kauzy z obdobia minulých aj súčasnej vlády.

Určitá suma z celkovej alokácie

Koncom minulého roka bolo zo zdrojov EÚ v deviatich z dvanástich programov, vrátane Programu rozvoja vidieka, vyčerpaných spolu 1,748 mld. eur, teda 11,28 % z celkovej alokácie 15,493 mld. eur. Ku koncu januára čerpanie európskych peňazí vzrástlo na 1,780 mld. eur a miera na 11,49 %. Vyplýva to z údajov na portáli Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Expert SaS pre eurofondy Ján Rudolf informoval, že rok 2018 je kritický z hľadiska strednodobého hodnotenia. Všetky členské štáty EÚ totiž musia do konca tohto roka vyčerpať určitú sumu z celkovej alokácie, aby Európska komisia mohla vyhodnotiť úroveň čerpania. „Tento výkonnostný rámec hovorí o tom, že do konca roka 2018 musí Slovensko vyčerpať 3,8 mld. eur (z celkovej alokácie),“ povedal Rudolf.

Do konca tohto roka treba vyčerpať zhruba 780 mil. eur. Ide o údaje len za programy, kde je riadiacim orgánom Ministerstvo financií SR, bez Programu rozvoja vidieka, ktorý patrí pod rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Situácia je vraj kritická

„Ostáva určitá suma, z ktorej 85 % musíme vyčerpať, to znamená, že do konca tohto roka musí SR vyčerpať (celkovo) dve miliardy eur,“ uviedol Rudolf. „Pri dnešnom čerpaní, realizácii verejných obstarávaní a projektov nie je možné toto dosiahnuť. Ak SR nevyčerpá tieto dve miliardy, nebude jej uvoľnená tzv. výkonnostná rezerva, a to je ďalších osemsto miliónov,“ upozornil expert s tým, že SR by tak prišla definitívne o tieto peniaze. Situácia je podľa neho kritická a výhovorky o tom, že je zazmluvnených dosť projektov, neobstoja.

SaS vyzýva starostov, primátorov a podnikateľov, ktorí sa stretli s problémami pri eurofondoch, aby sa ozvali so svojimi podnetmi. Rudolf označil za problém neskorý začiatok čerpania eurofondov na začiatku programového obdobia, lebo nie je nikdy dostatočne pripravené.

„Už dnes by Slovensko malo začať hovoriť o budúcom programovom období 2021 až 2027. V Bruseli by sme mali diskutovať o rozpočte EÚ a na Slovensku o tom, na čo využijeme eurofondy v budúcom období,“ povedal Rudolf.

V prípade nižších príjmov z rozpočtu EÚ v budúcom období po vystúpení Veľkej Británie z EÚ chce SR väčšiu flexibilitu pri rozhodovaní o použití eurofondov.

Jedna inštitúcia za eurofondy

Za eurofondy by podľa SaS mala zodpovedať jedna inštitúcia. „Navrhujeme a určite, keď budeme mať možnosť, presadíme zlúčenie všetkých úradníkov a inštitúcií do jednej inštitúcie. Všetko sa bude riešiť na jednom mieste, bude to lepšie kontrolovateľné, potenciálni žiadatelia budú vedieť, že táto inštitúcia zodpovedá za eurofondy,“ uviedol Rudolf.

o zlúčení do jednej inštitúcie by zároveň boli jednotné pravidlá pre eurofondy na ministerstvách. „Ak to bude pod jednou strechou a budeme jasne vedieť, na čo eurofondy pôjdu a začneme o tom už dnes diskutovať, aby sme to za dva, tri roky dokázali pripraviť, potom budú eurofondy nárokovateľné,“ dodal Rudolf s tým, že kto splní kritériá, dostane peniaze a nebude závisieť od rozhodnutia úradníka.

SR sa podľa neho pri eurofondoch stále nepoučila a tie sú spájané s korupciou, klientelizmom, škandálmi a nie s úspešnými projektmi a čerpaním.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita