Tisíce ľudí sa zúčastnili na gay pride pochode vo Varšave

Gay pride vo Varšave
Účastníci poľskej gay pride. Varšava, 11. jún 2016. Foto: SITA/AP

Varšava 11. júla (WebNoviny.sk) – Tisíce účastníkov pochodu gay pride vo Varšave požadovali v sobotu zrovnoprávnenie gejov a lesieb v prevažne katolíckom Poľsku. Do ulíc vyšla aj skupina pravicových extrémistov, avšak k násilným incidentom nedošlo, informovala agentúra DPA.

Pred začiatkom varšavského Pochodu rovnosti viac ako 100 známych poľských osobností vyzvalo spoluobčanov, aby sa verejne prihlásili k svojej prípadnej menšinovej sexuálnej orientácii.

„Práva nemožno priznať tým, ktorí si skrývajú tvár. Žiadame vás: vyjdite s pravdou von,“ uvádza sa vo vyhlásení osobností, ktoré sa otvorene hlásia k homosexualite. Medzi signatármi výzvy bol aj starosta mesta Slupsk Robert Biedron a bývalá poslankyňa a transexuálna aktivistka Anna Grodzká.

Účastníci pochodu, ktorého bezpečnosť zaisťovala polícia, žiadali zavedenie manželstiev osôb rovnakého pohlavia a priznanie práva na adopciu detí homosexuálnym párom. Z prieskumov dlhodobo vyplýva, že úroveň akceptácie sexuálnych menšín je v Poľsku jedna z najnižších v rámci EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom