Tripartita zasadla, reč bola o minimálnej mzde na budúci rok

Peniaze, korupcia
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 24. augusta (WEBNOVINY) – Zástupcovia vlády, zamestnávatelia a odborári sa na pondelkovom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady nedohodli na tom, na akú sumu sa od začiatku budúceho roka zvýši minimálna mzda na Slovensku, ktorá v súčasnosti dosahuje 380 eur.

Ako uviedol prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Tomáš Malatinský, spolu s Republikovou úniou zamestnávateľov sa chcela asociácia dohodnúť na zvýšení najnižších zárobkov na 399 eur.

„Táto naša ponuka bola z nášho pohľadu ústretová a keď nebola prijatá, tak trváme na tom, že by sa minimálna mzda nemala dvíhať,“ povedal. Šéf AZZZ potvrdil, že súčasná odpočítateľná položka pri platení zdravotných odvodov má zostať na úrovni 380 eur. „Nejaké odvodové zvýhodnenie bude, ale bude sa týkať menšej skupiny ľudí ako teraz,“ povedal.

Zamestnávateľom sa nepáči, že sa minimálna mzda stáva súčasťou sociálnych balíčkov

Ministerstvo práce a sociálnych vecí navrhuje zvýšiť od začiatku budúceho roka minimálnu mzdu zo súčasných 380 eur na 400 eur. „Pre Republikovú úniu zamestnávateľov je obrovský rozdiel, či bude minimálna mzda 399 alebo 400 eur,“ povedal po rokovaní tripartity prvý viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Ľuboš Sirota. Podľa neho ide o princíp, keďže minimálna mzda by sa podľa súčasnej legislatívy mala odvíjať od dohody sociálnych partnerov, teda zamestnávateľov a zamestnancov.

„Akonáhle sa objaví v predvolebnom sľube zvýšenie minimálnej mzdy, kde je okienko, kde už sa čaká len na fajku a kde sa odkomunikuje, že to bude 400, tak bolo pre nás veľmi principiálne pokúsiť sa dosiahnuť s odbormi dohodu, a tá dohoda bola na hranici našich možností,“ tvrdí Sirota. Upozornil na to, že ak by sa odborári a zamestnávatelia v zmysle zákona na výške minimálnej mzdy dohodli, tak vláda by mala takýto návrh akceptovať. „Ako zamestnávateľom sa nám nepáči, že sa minimálna mzda stáva súčasťou sociálnych balíčkov,“ dodal viceprezident RÚZ.

„Ak sa sociálni partneri bavili pri individuálnych rozhovoroch o výške 399 eur, preboha, nemôže byť problém podporiť návrh na 400 eur, ktorý sme predložili my,“ reagoval minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Je mu ľúto, že viceprezident RÚZ do zvyšovania minimálnej mzdy zavádza politiku.

Vláda má voľný priestor, upozornil minister Richter

„To nie je politikum, to je doterajšia pozitívna skúsenosť, pretože my po pravidelnom zvyšovaní minimálnej mzdy, po zmene Zákonníka práce sme dosiahli o 60-tisíc ľudí menej, evidovaných na úradoch práce a cieľ ako 100-tisíc nových pracovných miest,“ povedal minister. Keďže sa podľa neho sociálni partneri na zvýšení najnižších zárobkov nedohodli, o novej sume minimálnej mzdy platnej od začiatku budúceho roka rozhodne vláda. „Vláda má absolútne voľný priestor,“ povedal minister. Minimálna mzda by sa však podľa Richtera mala zvýšiť na najmenej 400 eur.

Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) navrhla zvýšiť mesačnú minimálnu mzdu od začiatku budúceho roka na 410 eur. „Návrh vychádza z jasných prepočtov z hospodárskeho a ekonomického rastu v Slovenskej republike, z produktivity práce a zároveň aj zo stále platiacich odporúčaní Európskej sociálnej charty, ktorá hovorí o istých percentách z priemernej mzdy,“ uviedol prezident KOZ Jozef Kollár. Minimálna mzda v sume 410 eur podľa neho nie je až tak vysoká, aby spôsobila prepúšťanie zamestnancov a zvyšovanie nezamestnanosti.

Minimálna mzda na Slovensku sa od začiatku tohto roka zvýšila z pôvodných 352 eur na 380 eur. Išlo o nárast o 7,95 percenta. Súčasne sa od začiatku tohto roka zaviedla odpočítateľná položka na zdravotné odvody v sume 380 eur. Zamestnanci, ktorých hrubý príjem je nižší ako 570 eur mesačne, tak majú vyššiu čistú mzdu. Odpočítateľná položka na zdravotné odvody sa zaviedla práve vzhľadom na to, že minimálna mzda stúpla na 380 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterJozef KollárTomáš Malatinský
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR