Trstené pri Hornáde a maďarský Kéked spojí nová cesta

Cesta
Foto: google.maps.com

KOŠICE 21. marca (WEBNOVINY) – Slovenskú obec Trstené pri Hornáde, okres Košice – okolie, a severomaďarskú obec Kéked spojí do leta nová komunikácia.

Ako informovala hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Zuzana Bobríková, výstavbu takmer sedemkilometrového úseku cesty realizujú prostredníctvom Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007-2013.

Ukončenie prác je naplánované na jún tohto roka. Celkový rozpočet projektu je 2 095 068 eur, pričom Európsky fond regionálneho rozvoja (ERDF) prispel 1 735 397 eur. Vedúcim partnerom projektu je Nemzeti Infrastruktura Fejlesztő Zrt. (NIF), cezhraničným partnerom Košický samosprávny kraj.

Projekt rieši rekonštrukciu cesty III triedy v úseku Ždaňa – Trstené pri Hornáde – štátna hranica v smere na Kéked. Stavebné úpravy cesty vyriešia nevyhovujúci stav konštrukcie vozovky. Časté poruchy krytu boli zapríčinené najmä degradáciou povrchu vplyvom počasia a času.

Nová cesta môže obyvateľom zlepšiť život

„Naším cieľom je vytvoriť kvalitnú spojnicu medzi obcami a partnerskými župami, pretože cestná infraštruktúra je jedným z pilierov rozvoja ekonomiky. Nová cesta zlepší kvalitu a bezpečnosť premávky, ale aj medzinárodnú a cezhraničnú dostupnosť.
Dedina
Foto: SITA/Dušan Hein

Môže zlepšiť životné a pracovné podmienky, zamestnanosť, poskytnúť priestor pre spoluprácu v cestovnom ruchu a kultúre.

Nová cesta skráti čas jazdy napríklad z mesta a do mesta Sárospatak, obyvateľom maďarských obcí zasa do Košíc. Obojstranne pocítia miestni obyvatelia lepšiu dostupnosť,“ zdôraznil predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa.

„V rámci slovenskej časti projektu zrekonštruujeme približne päťkilometrový úsek cesty začínajúcej v obci Ždaňa a končiacej na slovensko-maďarskej hranici za obcou Trstené pri Hornáde,“ uviedol Miroslav Reiff zo spoločnosti Skanska SK, ktorá je zhotoviteľom projektu. Na tento úsek cesty sa napojí 1,7 km úsek cestného prepojenia na maďarskej strane od štátnej hranice po obec Kéked.

Počas prác bude na nevyhnutných úsekoch premávka riadená svetelnou signalizáciou a zvislým dopravným značením. Obec Kéked leží dva kilometre od slovenských hraníc, Felsőkéked približne jeden kilometer.

Košičania museli prejsť zbytočných 30 kilometrov

Cestujúci prichádzajúci od Košíc museli doteraz pri ich návšteve absolvovať 30 km dlhú obchádzku. Do Kékedu pritom vedie pôvodná, v stopách ešte existujúca cesta z Trsteného pri Hornáde (v maďarčine Abaújnádasd).

Cesta Gorana Hadžiča do Haagu
Foto: SITA/AP

Na maďarskej strane má charakter poľnej cesty. Maďarské obce Kéked, Pányok a Abaújvár majú veľký záujem o skrátenie vzdialenosti medzi obcami a Košicami.

Nová cesta skráti čas jazdy zo Slovenska aj do mesta Sárospatak. Obyvatelia prihraničného regiónu získajú rýchlejšie spojenie aj na medzinárodné letisko, vlakový a autobusový uzol v Košiciach, dostupnejšie budú aj stredné a vysoké školy.

Košický samosprávny kraj v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007-2013 realizuje okrem cestného prepojenia Trstené pri Hornáde – Kéked aj cestné prepojenie Streda nad Bodrogom – Karos, kde sa okrem spojovacej cesty vybuduje aj nový kruhový objazd v centre Stredy nad Bodrogom a zrekonštruujú sa priľahlé verejné priestranstvá. Z rovnakého programu bol v minulom roku ukončený projekt Hollóháza – Skároš, zrekonštruovali sa cesty až po križovatku v Ždani. Práve tu sa v lete spoja obe cesty: Trstené – Kéked a Hollóháza – Skároš.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zdenko Trebuľa