Trump odíde zo summitu s Kim Čong-unom iba v jednom prípade, sankcie však budú pokračovať

USA, Severná Kórea
Americký prezident Donad Trump (vľavo) a severokórejský vodca Kim Čong-un (vpravo). Foto: SITA/AP

WASHINGTON 19. apríla (WebNoviny.sk) – Ak summit medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a severokórejským vodcom Kim Čong-unom nebude „plodný“, americká hlava štátu sa z neho stiahne.

Trump sa tak vyjadril v stredu počas spoločnej tlačovej konferencie s japonským premiérom Šinzóm Abem po stretnutí v jeho floridskom sídle s tým, že na stretnutie ale nazerá optimisticky.

„Ak si budem myslieť, že to stretnutie nebude plodné, nepôjdeme tam. Ak nebude stretnutie plodné, keď na ňom budem, zdvorilo z neho odídem,“ povedal.

Šéf CIA si s vodcom rozumel

Prezident zároveň uviedol, že sankciová kampaň „maximálneho tlaku“ na Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR), ktorú vedú USA, bude pokračovať, až kým sa krajina nedenuklearizuje. S týmto postojom súhlasil aj Abe. „Len preto, že Severná Kórea odpovedá na dialóg, nemala by dostať odmenu. Mal by sa ďalej udržiavať maximálny tlak,“ vyjadril sa politik.

Trump sa okrem iného vyjadril aj na margo stretnutia šéfa americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Mikea Pompea s Kim Čong-unom. Stretnutie nominanta do funkcie amerického ministra zahraničia a lídra KĽDR sa uskutočnilo pred vyše dvomi týždňami. Podľa prezidenta si Pompeo a Kim „veľmi dobre rozumeli“.

Zadržiavanie Američanov a Japoncov

Okrem jadrového programu Severnej Kórey je ďalšou otázkou zasahujúcou do plánov na summit aj zadržiavanie troch amerických občanov v krajine. Trump uviedol, že o tejto otázke rokujú a je „dobrá šanca“, že sa im podarí dosiahnuť ich prepustenie. Či je to podmienka konania summitu, neuviedol. Podľa nemenovaného predstaviteľa z USA spomínal amerických zajatcov aj Pompeo počas stretnutia s Kimom.

Trump tiež vyhlásil, že Abemu sľúbil, že bude tvrdo pracovať na vrátení japonských občanov, ktorých uniesla KĽDR. Podľa Tokia je najmenej desiatka Japoncov, ktorých Severokórejčania uniesli v 70. a 80. rokoch minulého storočia, stále nezvestná.

Spomínaný summit amerického prezidenta a severokórejského lídra by sa mal uskutočniť začiatkom júna, pričom miesto jeho konania zatiaľ ešte nevybrali. Stretnutie na najvyššej úrovni medzi Trumpom a Kimom bude prvým svojho druhu po vyše šiestich desaťročiach nepriateľských vzťahov medzi USA a Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR) od čias kórejskej vojny z rokov 1950 – 1953.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-unŠinzo Abe