Trump si za ministra vnútra vybral kongresmana Ryana Zinkeho

Trump si za ministra vnútra vybral kongresmana Ryana Zinkeho
Päťdesiatpäťročný Ryan Zinke je bývalým veliteľom špeciálnych síl amerického námorníctva, pričom za bojové zásluhy v misii v Iraku získal až dve Bronzové hviezdy. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 14. decembra (WebNoviny.sk) – Novozvolený americký prezident Donald Trump si za ministra vnútra vybral republikánskeho kongresmana za štát Montana Ryana Zinkeho. Ten podľa nemenovaného člena Trumpovho prípravného tímu, na ktorého sa odvoláva spravodajská stanica CNN, už ponuku prijal.

Päťdesiatpäťročný Zinke, ktorý je členom Snemovne reprezentantov len od minulého roka, je tiež bývalým veliteľom špeciálnych síl amerického námorníctva, pričom za bojové zásluhy v misii v Iraku získal až dve Bronzové hviezdy. V predvolebnej kampani podporoval Trumpa.

Fotografia

Republikánov voľba prekvapila

Trumpova voľba bola však aj pre niektorých republikánov pomerne prekvapivou, viacerí totiž dúfali, že práve Zinke opäť zabojuje v roku 2018 o kreslo senátora Montany. Trump sa tiež údajne pohrával s myšlienkou, že post ministra vnútra nominuje republikánsku kongresmanku Cathy McMorrisovú Rodgersovú.

Samotný Zinke sa s Trumpom stretol v pondelok. „S novozvoleným prezidentom Donladom Trumpom som absolvoval veľmi konštruktívne stretnutie, diskutovali sme o širokej škále priorít pre Montanu. Čo sa týka budúcnosti, obaja sme plní nádeje“ povedal Zinke po stretnutí montanskému denníku Billings Gazette.

O Zinkem sa nedávno pochvalne vyjadril aj Trumpov hovorca Jason Miller. „Kongresman Zinke je silným zástancom americkej energetickej nezávislosti… podporuje využívanie obnoviteľných zdrojov, fosílnych palív aj alternatívnych zdrojov energie,“ povedal.

Ministrom energetiky bude Perry

Trump tiež oznámil, že si za ministra energetiky vybral bývalého guvernéra štátu Texas Ricka Perryho – svojho niekdajšieho súpera o nomináciu prezidentského kandidáta Republikánskej strany. Trump vyhlásil, že Perry priviedol Texas k udržateľnému ekonomickému rastu a prosperite, a to posilnením infraštruktúry a tiež využívaním energetických zdrojov tohto štátu.

Trump zároveň uviedol, že jeho administratíva „sa chystá zaistiť, že sa budú využívať obrovské ložiská (amerických) prírodných zdrojov“, aby sa USA stali energeticky nezávislými a zabezpečili si tým nový zdroj bohatstva. Perry vyhlásil, že Trumpovu nomináciu považuje za „obrovskú česť“ a dodal, že sa teší na zapojenie sa do rozhovoru o energetickej budúcnosti Spojených štátov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump