Trump v Správe o stave únie vyzval k „novému okamihu“ jednoty, demokrati boli k prejavu kritickí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP

WASHINGTON 31. januára (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump v utorok večer predniesol v Kongrese svoj prvý prejav o stave únie, v ktorom vyzval krajinu k „novému okamihu“ jednoty.

Bilancia výsledkov, ktoré priniesol jeho prvý rok vo funkcii, v sebe niesla výzvy k optimizmu a spolupráci medzi stranami, ale aj varovania pred hrozbami, ktoré predstavujú drogy, gangy, násilní nelegálni imigranti či Severná Kórea. V prejave, ktorý trval viac ako 80 minút, zdôraznil, že prvoradými sú pre neho USA a ich občania.

Bezpečná, silná a hrdá Amerika

„Spojené štáty sú súcitná krajina. Sme hrdí na to, že robíme viac ako ktorákoľvek iná krajina v pomoci potrebným, zápasiacim s ťažkosťami a znevýhodneným ľuďom po celom svete. Ale ako prezident Spojených štátov moja najväčšia lojálnosť, môj najväčší súcit a môj neustály záujem patrí americkým deťom, americkým robotníkom zápasiacim s ťažkosťami a zabudnutým americkým komunitám,“ vyjadril sa.

Trump sa počas prejavu vyjadril, že jeho administratíva „buduje bezpečnú, silnú a hrdú Ameriku“ a vyzdvihol úspechy, ktoré sa jej podarilo dosiahnuť v oblasti ekonomiky.

Americká hlava štátu uviedla, že za posledný rok vytvorili 2,4 milióna nových pracovných miest, nezamestnanosť je na 17-ročnom minime a ich akciový trh vzrástol. „Ešte nebol lepší čas začať žiť americký sen,“ povedal.

Guantanámo zostane otvorené

Prezident nevynechal ani otázku migrácie. Zopakoval svoj sľub umožniť udelenie občianstva 1,8 miliónu mladých imigrantov, ale len ako súčasť balíčka, ktorý si zároveň vyžaduje zvýšenie finančnej podpory pohraničnej bezpečnosti vrátane múra medzi USA a Mexikom, ukončenie vízovej lotérie a modernizáciu súčasného systému legálneho prisťahovalectva.

Hovoriac o zahraničí sa Trump vyjadril na margo Severnej Kórey a Iránu, ktorých „nekontrolovateľné režimy“ vytvárajú hrozbu pre USA, Ruska a Číny ako „konkurenčných“ krajín, či teroristickej organizácie Islamský štát. Prezident zároveň oznámil, že podpísal nariadenie, aby zostala otvorená väznica Guantanámo na Kube, čím zvrátil snahy jeho predchodcu Baracka Obamu, ktorý sa ju od svojho prvého funkčného obdobia pokúšal zavrieť.

Trump okrem iného uviedol, že chce, aby Kongres, prijal zákon, ktorý by zabezpečil pomoc USA v zahraničí len „priateľom Ameriky“. Odkazoval tým zjavne na krajiny, ktorým USA vypomáhajú, ale v OSN hlasovali za odmietnutie jeho rozhodnutia uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.

Prezident sa tiež vyjadril aj o plánoch do budúcnosti, pričom požiadal o 1,5 bilióna dolárov na novú infraštruktúru a vyzval na spoluprácu štátov so súkromným sektorom. Krátko hovoril aj o otázke zdravotnej starostlivosti.

Spolupráca Republikánov a Demokratov

Jednou z tém, ktorej sa venoval, bola spolupráca Republikánov a Demokratov, z ktorých sa mnohí zákonodarcovia nezúčastnili na stretnutí v Kongrese. „Dnes večer ponúkam otvorenú ruku na spoluprácu s členmi oboch strán, Demokratmi a Republikánmi, aby sme ochránili našich občanov, akéhokoľvek pôvodu, farby a vyznania,“ uviedol.

Zatiaľ čo, členovia Republikánskej strany jeho reč v mnohých prípadoch privítali s nadšením, Demokrati boli počas večera ticho a dokonca vyjadrili nesúhlas, keď sa vyjadril, že chce obmedziť povolenie pre migrantov, ktorí si chcú do USA priviesť rodinu.

Na Trumpov prejav neskôr reagoval kongresman Joe Kennedy, vnuk senátora Roberta F. Kennedyho, a pripomenul voličom, že Trumpov príhovor mohol mať optimistický tón, ale nemali by zabúdať na slovné útoky a narážky prezidenta.

„Šikanujúci môžu udrieť. Môžu zanechať stopu, ale nikdy v histórii našich Spojených štátov sa im nepodarilo vyrovnať sa sile a duchu ľudí, ktorí sa zjednotili v obrane svojej budúcnosti,“ uviedol. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald Trump