Turecko opäť blokuje Twitter, aby nešíril zábery z útoku

Twitter
Foto: SITA/AP

ANKARA 22. júla (WEBNOVIINY) – Turecko v stredu zablokovalo prístup na sociálnu sieť Twitter. Stalo sa tak na základe rozhodnutia súdu a v snahe zabrániť zverejňovaniu a šíreniu fotografií a videozáznamov z pondelkového bombového útoku v meste Suruč ležiacom pri hranici so Sýriou, pri ktorom prišlo o život najmenej 32 ľudí.

Agentúra Anadolu uviedla, že úrady sa zablokovaním prístupu na Twitter snažia zabrániť aj využívaniu tejto sociálnej siete na zvolávanie protestných akcií proti vláde, ktorá je terčom kritiky za to, že nedokázala útoku zabrániť.

V Turecku útočili teroristi, zabili desiatky ľudí

Nemenované vládne zdroje v Turecku vyslovili predpoklad, že útok v meste Suruč môže byť odvetou extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) za zákrok tureckých bezpečnostných zložiek proti stúpencom IS v Turecku. Turecké úrady oznámili, že za uplynulého pol roka zadržali viac ako 500 osôb podozrivých z napojenia na IS. V júli zasa v rámci operácie, ktorej cieľom bolo rozbiť sieť verbovačov pre IS, odhalili ďalších 21 ľudí.

Súd zakázal zverejňovať fotografií útoku

Agentúra Reuters medzičasom informovala aj o rozhodnutí súdu v Suruči, ktorý vydal nariadenie, ktorým médiám zakázal zverejňovanie záberov súvisiacich s pondelkovým útokom. Zákaz sa vzťahuje aj na internet a sociálne médiá. Súd varoval, že v prípade neuposlúchnutia zákazu bude nasledovať zablokovanie prístupu používateľov na príslušnú webovú stránku.

Nemenovaný vládny zdroj informoval, že vedenie krajiny požiadalo správcu siete Twitter o odstránenie spolu 107 linkov na zábery z dejiska útoku v Suruči. Doteraz bolo z webu sňatých asi 50 problematických snímok. Vládny zdroj uviedol, že prístup na Twitter bude obnovený hneď po tom, ako z webu zmiznú aj zvyšné fotografie.

Turecko neblokuje stránky prvýkrát

Turecko sa z času na čas uchyľuje k zablokovaniu niektorých webových stránok. Začiatkom tohto roka – počas rukojemníckej drámy v budove súdu v Istanbule – tak bol zablokovaný prístup na Twitter aj k službe YouTube. Oba tieto weby z rozhodnutia úradov zablokovali aj vlani – po tom, ako zverejnili záznamy z tajných stretnutí bezpečnostných zložiek či tajne nahrané rozhovory vládnych činiteľov, ktoré ich mohli usvedčiť z korupcie.

Najvyšší súd v Turecku však rozhodnutia úradov zrušil a označil ich za protiústavné. Obmedzovanie prístupu na internet v Turecku bolo v minulosti terčom kritiky západných vlád a ľudskoprávnych organizácií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Twitter