V Suruči našli hlavu a končatiny, asi sa odpálila islamistka

V Turecku útočili teroristi, obetí je mnoho
Foto: SITA/AP

ANKARA 21. júla (WEBNOVINY) – Turecké úrady identifikovali osobu podozrivú zo spáchania samovražedného atentátu, ktorý sa odohral v pondelok v meste Suruč pri hraniciach so Sýriou a prišlo pri ňom o život 32 ľudí. Informoval o tom v utorok turecký premiér Ahmet Davutoglu, ktorý spresnil, že predmetom vyšetrovanie sú kontakty predpokladaného atentátnika.

V Turecku útočili teroristi, zabili desiatky ľudí

V súvislosti s výbuchom v Suruči vláda v stredu prerokuje prípadné ďalšie bezpečnostné opatrenia na hraniciach Turecka so Sýriou, dodal Davutoglu na tlačovej konferencii v pohraničnej provincii Šanliurfa, na ktorej území leží aj Suruč. Turecké úrady totiž predpokladajú, že pondelňajší útok v Suruči mohla spáchať žena, ktorá pricestovala do Turecka asi pred mesiacom zo Sýrie. Informoval v utorok o tom turecký denník Habertürk.

Polícia dostala tip na tri ženy

Miestna televízia uviedla, že polícia pred časom dostala tip na tri ženy, ktoré prenikli na územie Turecka zo Sýrie s cieľom spáchať tam teroristické útoky. Fotografie a videozáznamy, na ktorých je zrejme aj predpokladaná útočníčka zo Suruču, už rozoslali na policajné stanice v celom Turecku.

Turecké bezpečnostné zložky a tajné služby v uplynulých týždňoch opakovane varovali pred siedmimi militantmi IS, ktorí podľa ich informácií ilegálne prenikli na územie Turecka. V skupine mali byť aj tri ženy, z nich jedna je podozrievaná z útoku v Suruči.

Po tomto varovaní turecké úrady začali s operáciami zameranými na sympatizantov IS, pričom zatkli do 100 podozrivých. Spomínaných sedem podozrivých sa však počas razií nepodarilo zadržať, napísal Hürriyet.

Pri útoku použili silnú nálož

Pri výbuchu, ktorý sa odohral v pondelok okolo poludnia pri vchode do záhrady kultúrneho centra v Suruči, kde sa zišlo približne 300 mladých ľudí z Federácie mládežníckych združení socialistov, zahynulo najmenej 32 ľudí a ďalšie desiatky utrpeli zranenia.

Mladí ľudia sa mali presunúť do prevažne kurdského mesta Kobané v Sýrii a pomáhať tam pri rekonštrukcii domov a infraštruktúry zničených počas bojov kurdských polovojenských oddielov s bojovníkmi extrémistickej organizácie Islamský štát. Vyšetrovatelia na mieste činu našli hlavu muža a časti ženských končatín, ktoré mohli patriť atentátnikom.

Zatiaľ nie je jasné, či útočníkom bola žena, ktorú svedkovia pred útokom videli vchádzať do záhrady, alebo či ním bol muž oblečený v ženskom odeve. Podľa tureckých médií bola pri útoku použitá silná nálož, v ktorej boli na zosilnenie ničivého účinku aj ďalšie predmety. Nie je vylúčené, že atentátnik mal na opasku zavesených aj niekoľko ručných granátov.

V Turecku útočili teroristi, obetí je mnoho

Medzi ľuďmi sa šíri panika

Úrady tureckej provincie Šanliurfa vydali zákaz demonštrácií, pochodov a ďalších masových podujatí. Stalo sa tak v snahe predísť ďalším možným incidentom, napísal na svojej webovej stránke turecký denník Hürriyet. Denník informoval, že medzi obyvateľmi mesta Šanliurfa vypukla panika po tom, ako sa objavili správy, že extrémistická organizácia Islamský štát (IS) – podozrievaná z pondelkového výbuchu v Suruči – otrávila zdroj pitnej vody v meste.

Ľudia začali v obchodoch skupovať 19-litrové bandasky s vodou. V niektorých obchodoch sa už minuli skladové zásoby. Radnica v Šanliurfe medzičasom obyvateľom mesta a priľahlým oblastí oznámila, že testy vzoriek pitnej vody odobratých zo šiestich zdrojov, ktoré dala spraviť, boli negatívne na prítomnosť jedu. Ubezpečila tiež o zvýšenej ochrane rezervoárov vody a priebežnom zisťovaní jej zdravotnej bezpečnosti.

Protesty po útoku v Turecku
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ahmet Davutoglu
Firmy a inštitúcie Islamský štát