Cestovné odporúčanie pre Turecko sa netýka známych letovísk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Teroristi zaútočili na tuniské letovisko, zomreli desiatky ľudí
Na pláži pred jedným z hotelov v blízkosti tuniského mesta Súsa sa odohrala streľba. Útok si vyžiadal desiatky obetí, medzi ktorými je aj najmenej jeden útočník. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 7. júla (WEBNOVINY) – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí opätovne zdôrazňuje, že aktualizovaný druhý stupeň cestovného odporúčania pre Turecko nemení doterajší dlhodobo platný upozornenia.

Rezort dodáva, že upozornenie o zvážení ciest sa netýka známych letných dovolenkových destinácií ako Anatalya, Alanya, Izmir, Bodrum, Kappadokia, Ankara či Istanbul. Rezort zahraničia tak reaguje na niektoré alarmujúce a zavádzajúce titulky a informovanie v niektorých slovenských médiách v súvislosti s cestovným odporúčaním pre Turecko. Vyhlásenie rezortu agentúre SITA sprístupnil hovorca ministerstva Peter Stano.

Ministerstvo takisto aktualizovalo cestovné odporúčanie pre Tunisko. V ňom pripomína, že po nedávnom teroristickom útoku v letovisku Sússe vyhlásil prezident Tuniska v krajine výnimočný stav. „Neočakávame negatívny dopad na slobodu pohybu, alebo iné reštrikcie pre turistov,“ uvádza sa v aktualizácii odporúčania.

Situácia na hraničných územiach je nestabilná

Odporúčanie zvážiť nevyhnutnosť cestovania sa týka len pohraničných regiónov juhovýchodného Turecka, kde sa v dôsledku situácie v susednej Sýrii a Iraku zvýšili bezpečnostné riziká. To sa týka miest a provincií ako napríklad Adana, Hatay, Gazi Antep či Hakkari a iných.

Ako uviedol Stano, pre slovenských turistov, ktorí v Turecku potrebujú konzulárnu asistenciu, je k dispozícii široká a stále sa zväčšujúca sieť konzulárnych pracovísk. Okrem veľvyslanectva Slovenska v Ankare je to aj generálny konzulát v Istanbule a osem honorárnych konzulátov v jednotlivých regiónoch. Kontakty a podrobnosti ministerstvo uvádza na stránke bit.ly/1CoOXHc. Ministerstvo tiež pripomína, že Turecko je pre slovenských dovolenkárov posledné roky čoraz obľúbenejšou turistickou destináciou a na základe dohody vlád oboch krajín z augusta 2013 môžu občania Slovenska cestovať do Turecka bez víz.

„Cestovné odporúčania rezortu zahraničia sú informácie, ktoré upozorňujú na relatívnu bezpečnosť cestovania a na rýchle a závažné zmeny, ktoré ich môžu ovplyvniť. Ich publikovaniu predchádza vyhodnotenie situácie zastupiteľskými úradmi akreditovanými v danej krajine a bezpečnostnými zložkami, ako aj konzultácie s partnermi v rámci EÚ,“ informoval Stano.

Obrazom: Pri útoku na tuniské letovisko zomreli desiatky ľudí

Občanom sa snažia uľahčiť rozhodovanie

Cieľom cestovných odporúčaní je snaha informovať občanov o nebezpečenstve, ktoré im hrozí pri cestovaní do príslušnej krajiny či regiónu. Podľa hovorcu rezortu diplomacie sa každou zmenou cestovného upozornenia ministerstvo zahraničných vecí snaží uľahčiť občanom Slovenskej republiky urobiť kvalifikované rozhodnutie o konkrétnej ceste do vybranej krajiny s cieľom predísť zbytočným komplikáciám, nepríjemnostiam a mimoriadnym udalostiam.

Cestovné odporúčania, ktoré rezort vydáva, však nezakladajú nárok občanov Slovenska na vrátenie poplatkov, ktoré vyplývajú len z uzavretého zmluvného vzťahu medzi cestujúcim občanom a cestovnou kanceláriou.

Kúpa zájazdu je dvojstranným zmluvným aktom medzi cestovnou kanceláriou a občanom, ktorý sa riadi ustanoveniami a podmienkami príslušnej zmluvy. „Ministerstvo zahraničných vecí do tohto zmluvného vzťahu nijako nezasahuje,“ upozornil hovorca a dodal, že rozhodnutie, či vrátiť, alebo nevrátiť peniaze občanom, ktorí si zájazd kúpili, je výlučne v kompetencii cestovnej kancelárie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR