Tvrdenia Špirka o krádeži 200 miliónov eur sú absurdné, reaguje na obvinenia Kaliňák

NR SR: Rokovanie 24. schôdze
Podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované: 8. marca 2018, 19:08

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) – Tvrdenie prokurátora Úradu Špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka o tom, že minister vnútra Robert Kaliňák a exminister financií Ján Počiatek ukradli 200 miliónov eur zo 16-miliónovej zmluvy, sú absurdné.

Vyhlásil to štvrtok na tlačovom brífingu minister vnútra Robert Kaliňák, podľa ktorého sú tieto výmysly vyťahované účelovo a zámerne. Skonštatoval, že konkrétne obstarávania, o ktorých prokurátor Špirko hovoril, ako o podozrivých, kompletizovalo až nové vedenie rezortu vnútra za exministra Daniela Lipšica.

Hon na čarodejnice

„Pochybujem, že pán Lipšic by akokoľvek kryl nejaké naše fiktívne obchody. Na prokurátora podal trestné oznámenie ten istý človek, ktorého on označil za korunného svedka v celom prípade. Ani minister vnútra, ani policajt, ani prokurátor, obyčajný človek,“ uviedol minister. Podľa Kaliňáka jeho bývalá firma FoRest málokedy dosiahla ročný obrat vyše jedného milióna eur.

„Za svojho pôsobenia som bol konfrontovaný s čímkoľvek, ale nie s podozrivými tendrami či verejnými obstarávaniami. Odmietam, že by som zobral úplatok, za akúkoľvek zákazku na ministerstve vnútra. Opakujem ešte raz na margo vyhlásení Vasiľa Špirka, ja nie som činný v trestnom konaní ani nedávam priame príkazy vyšetrovateľom či prokurátorom. Na prehliadku kancelárie prokurátora musel vydať povolenie samotný sudca, rovnako tak pri zavedení informačno-technických prostriedkov (odpočúvacích zariadení – poznámka red.) na dannú osobu. Takéto obvinenia, aké dnes povedal pán Špirko, sa nedajú dostatočne vysvetliť za 24 hodín. Pýtam sa preto, či nie je zvláštne načasovanie vyhlásenia pána prokurátora,“ povedal Kaliňák, čím naznačil možnú spojitosť s piatkovými pochodmi, na ktorých sa chystajú zúčastniť tisíce ľudí po celom Slovensku i v zahraničí.

Minister tiež poznamenal, že aktuálne na Slovensku prebieha takzvaný „hon na čarodejnice“ s jediným cieľom, vytiahnuť na jeho osobu čo najviac diskreditačných materiálov.

Spravovanie peňazí

Prokurátor Úradu Špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko dnes uviedol, že v dohľadnej dobe podá trestné oznámenie na ministra vnútra Roberta Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara, riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Petra Hraška a šéfa protikorupčnej jednotky NAKA Róberta Krajmera. Tí mali podľa jeho slov účelovo vyšetrovať jeho osobu s cieľom zabránenia riadneho vyšetrovania ním dozorovaných káuz a podozrení ministra vnútra Kaliňáka a exministra financií Jána Počiatka.

Podľa Špirka diskreditácia jeho osoby súvisí s prípadom, ktorý vyšetroval ako prokurátor. V rámci neho vyslovila jedna osoba, ktorá bola obvinená z trestnej činnosti za účelom zníženia trestu ochotu vypovedať ako svedok. Táto osoba sa zúčastnila na verejnom obstarávaní sieťových komponentov a technológií pre ministerstvo vnútra. Svedok podľa Špirka v rámci obstarávania opísal sieť spoločností, osôb a finančných vzťahov. Obstarávanie riadil „Pán Milan“, podľa svedka osoba blízka ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi a tiež bývalému ministrovi financií Jánovi Počiatkovi. Druhým človekom aktívnym v rámci procesu obstarávania bol „Peňaženka“. Jeho úlohou bolo vytvárať účtovné pozadie a transakčnú históriu peňazí určených pre „Jana a Roba“. Podľa svedka spravoval peniaze z provízií a mal zabezpečiť ich legalizáciu. Provízie podľa Špirka platila aj spoločnosť svedka za to, že že sa mohla zúčastňovať na zákazke.

Státisíce eur pre Jana a Roba

„Janovi a Robovi“ boli podľa svedka postupne vyplatené sumy niekoľkokrát v hodnote státisícov eur. Celý prípad podľa Špirka fungoval v rámci legalizačnej schémy, ktorá pripomínala tú z prípadu B.A. Haus, ktorú ako prokurátor tiež dozoroval. Objem peňazí sa podľa svedka v tejto schéme mohol pohybovať na úrovni až 200 miliónov eur. Rozpracovanie tejto schémy sa podľa Špirka stále nachádza v spise prípadu. Svedok podľa Špirka skonštatoval, že celá zákazka na dodanie komponentov bola účelová a jej cieľom bolo len „vytiahnuť peniaze z ministerstva vnútra v prospech Jana a Roba“.

Prokurátor Vasiľ Špirko, ktorý pôvodne dozoroval vyšetrovanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka v kauze Ladislava B., čelil v minulosti opakovaným obvineniam. V októbri minulého roku čelil obvineniu z prečinu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Ešte predtým v júli 2016 prokurátora obvinili zo zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Špirka obvinili z toho, že vyťažil informácie od daňového podvodníka Ľuboša V. o podozreniach z trestných činov na ministerstve vnútra a potom ich spísal ako jeho trestné oznámenie. Ľuboš V. ich aj podpísal, no potom podal trestné oznámenie, v ktorom tvrdil, že nevedel, čo robí a prokurátor ho podviedol. Špirko údajne tiež dal trestné oznámenie podpísať zapisovateľke, ktorá však pri úkone nebola prítomná. V prípade obvinenia z roku 2016 zasiahol generálny prokurátor Jaromír Čižnár a uznesenie o obvinení zrušili. V prípade druhého obvinenia Špirka očistila disciplinárna komisia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján PočiatekJaromír ČižnárRobert KaliňákVasiľ Špirko
Firmy a inštitúcie Úrad špeciálnej prokuratúry