Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrej Kiska, Vladimír Crmoman
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zľava: Učitelia Ondrej Pastierik, Mária Peťová, Jana Ftáčnik Pastorková, Vladimír Crmoman a prezident SR Andrej Kiska počas prijatia Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) v Prezidentskom paláci. Bratislava, 28. január 2016. Foto: SITA/Marko Erd
10. 04. 2019 14:00 PolitikaSlovenskoPolitika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Učitelia žiadajú veto prezidenta Kisku, k zákonu o pedagogických zamestnancoch majú výhrady

BRATISLAVA 10. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenská komora učiteľov (SKU) zaslala Kancelárii prezidenta SR zásadné pripomienky a výhrady k schváleniu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch.

Prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku žiadajú, aby vrátil zákon parlamentu na opätovné prerokovanie. Vláda podľa SKU neuskutočnila žiadne zásadné zmeny a ani vo zvyšovaní platov učiteľov nepostupuje tempom, ktorým by sme mohli dosiahnuť európsky štandard.

Opatrenia na ochranu učiteľov

 „V oblasti inovácií a kvality prípravy a vzdelávania učiteľov nový zákon v mnohých veciach iba premenováva pojmy, zahmlieva veci, ktoré závisia od ďalších faktorov,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslal prezident SKU Vladimír Crmoman.

Zmenu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch bez konsenzuálnej dohody a kvalitnej diskusie všetkých relevantných partnerov vníma SKU iba ako snahu ukázať aspoň niečo v závere štvorročného volebného obdobia súčasnej vlády.

Ministerstvo školstva v zákone schválilo opatrenia na ochranu učiteľov pred sociálno-patologickými javmi. SKU v zaslaných pripomienkach zdôrazňuje, že táto ochrana ostáva iba deklaratívna a povrchná.

Zákon nenadväzuje na opatrenia

SKU tvrdí, že zákon neuvádza žiadne úpravy, ktoré by zabezpečovali ochranu zamestnanca nad rámec iných zákonov. Nový zákon podľa SKU nenadväzuje na reálne opatrenia vo vnútri rezortu školstva, iba opäť deklaruje to, čo tu bolo platné desať rokov, ale v praxi to nefunguje.

„Nazdávame sa, že zmene zákona mala predchádzať najprv komplexná transformácia priamo riadených organizácií, ako to vyplývalo aj zo Správy o stave školstva, na ktorú sa odvoláva aj programové vyhlásenie vlády,“ vysvetľuje SKU.

Za veľmi nejasný považuje SKU aj systém poradenstva v školách, ktorému chýba napojenie na ostatné profesie. „Pri súčasnom pôsobení pedagogických zamestnancov, výchovného a kariérového poradcu a odborného tímu, je potrebné vytýčiť a rozdeliť pôsobnosť a kompetencie,“ zdôrazňuje SKU.

Žiadny nový bonus

Zákon navyše podľa učiteľov neprináša žiadny nový bonus pedagogickým ani odborným zamestnancom v oblasti finančnej motivácie a príplatkov.

V novom zákone sa podľa SKU výrazne obmedzuje možnosť kariérneho rastu asistentov učiteľa a zahraničných lektorov, ktorí sú stále viac dôležitejšou súčasťou pedagogického tímu na škole. Predstavitelia SKU to považujú za priamu diskrimináciu v zákone.

Zákonom o pedagogických a odborných zamestnancoch sa zmení kreditový systém či prístup k atestáciám. Vychovávateľom sa tiež znížia úväzky o dve hodiny týždenne, posilní sa kariérové poradenstvo a zavedú sa opatrenia na ochranu učiteľov pred sociálno-patologickým správaním. Parlament ho schválil 2. apríla a účinnosť nadobudne od 1. septembra 2019.

Odporúčané články

Poslanci schválili zákon o pedagogických zamestnancoch, komora učiteľov ho kritizuje Aktualizované: Slovenskí učitelia sa obliekli do čierneho, vyjadrujú svoju nespokojnosť so stavom školstva

Neprehliadnite

Beblavý je šokovaný z expresného návrhu koalície k volebnej kampani, hovorí o zneužívaní moci Aktualizované: Majitelia „jabĺčkových“ mobilov sa dočkali, na Slovensku štartuje Apple Pay Smer-SD ide proti SNS a Mostu-Híd, naďalej chce tajnú voľbu kandidátov na sudcov Aktualizované: Staršie exekúcie sa zastavia, podľa exekútorov má zákon viacero nedostatkov Ak sa Kiska nespojí s Beblavým a „progresívcami“, bude to podľa Sulíka rozbíjanie opozície

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X