Únia má dohodu o rozpočte, schválenie je však neisté

Európska únia
Foto: SITA/AP

BRUSEL 20. júna (WEBNOVINY) – Európski vyjednávači v stredu dosiahli predbežnú dohodu o dokončení dlhodobého rozpočtu Európskej únie na nasledujúce obdobie.

Jej ratifikáciu však okamžite spochybnil jeden z vedúcich vyjednávačov za európskych socialistov.

„Dokončili sme rokovania. Hlavný vyjednávač za Európsky parlament (EP) a ja sme sa dohodli na balíku a obaja odporučíme našim stranám, aby ho schválili,“ povedal novinárom írsky vicepremiér Eamon Gilmore, ktorý na rokovaniach zastupoval vlády členských štátov EÚ, po viac ako 24 hodinách vyjednávaní.

Dodal, že poprosí európskych ministrov, aby dohodu schválili na utorňajšom stretnutí v Luxemburgu. Hlavný vyjednávač za európskych socialistov v EP, ktorí sú druhou najväčšou skupinou, povedal, že s výsledkom nie je spokojný. „Vyjednávania sa skončili. Nie som vôbec spokojný. Dnes dohodu nemôžeme potvrdiť,“ napísal bulharský socialistický europoslanec Ivajlo Kalfin po skončení rozhovorov na svojom profile na sociálnej sieti Twitter.

Dohoda o eurorozpočte na najbližších sedem rokov s celkovou hodnotou 960 mld. eur zachováva celkovú výšku výdavkov EÚ v rokoch 2014-2020 na úrovni, na ktorej sa lídri únie dohodli vo februári. Zahŕňa tiež historicky prvé zníženie dlhodobých výdavkov v reálnej hodnote a najväčšiu časť rozpočtu vyčleňuje na podporu poľnohospodárstva a rozvoja. Než sa rozpočet, ktorý by mal začať platiť začiatkom budúceho roka, stane skutočnosťou, dohodu o ňom ešte musí v júli odobriť väčšina europoslancov. Či sa to podarí aj bez podpory socialistov, je však neisté a na zabezpečenie potrebnej väčšiny ešte určite budú potrebné rokovania na národnej úrovni. To by však mohlo oddialiť možnosť financovania rozvoja chudobnejších regiónov EÚ, ktoré postihla recesia, ako aj štart novej iniciatívy na boj s nezamestnanosťou mladých.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom