Útočník zo Štokholmu požiadal v roku 2014 vo Švédsku o azyl

Útok v Štokholme
Nákladné vozidlo sa v piatok popoludní v centre Štokholmu vrútilo do výkladnej skrine luxusného obchodného domu v blízkosti rušnej pešej zóny, kde po náraze začalo horieť. Štokholm, 7. apríl 2017. Foto: Noella Johansson, TT News Agency via AP

Polícia tiež zverejnila národnosti štyroch obetí útoku. Sú nimi dvaja švédski občania, jeden Brit a jeden občan Belgicka. Podľa polície bol podozrivý útočník sympatizantom extrémistických skupín a švédske úrady žiadali o jeho vyhostenie.

Útočník sa s odcudzeným nákladným autom vrútil v piatok popoludní medzi ľudí pri rušnej pešej zóne v centre švédskej metropoly a následne narazil do priečelia obchodného domu. Zomreli štyri osoby a viac než desať ľudí utrpelo zranenia. Podozrivým útočníkom, ktorého polícia zadržala v piatok niekoľko hodín po čine, je 39-ročný muž pôvodom z Uzbekistanu.

Švédsko má všeobecne nízku kriminalitu a býva zaraďované medzi najbezpečnejšie krajiny sveta. V uplynulých rokoch však prijalo takmer 200.000 migrantov. Podľa spravodajskej stanice BBC sa v tejto škandinávskej krajine nachádza najviac bojovníkov džihádistickej skupiny Islamský štát (IS) na jedného obyvateľa v Európe.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom