Zverejnili mená obetí útoku v Londýne: Zahynula učiteľka a muž z Utahu

Útok v Londýne
SITA/AP

LONDÝN 23. marca (WebNoviny.sk) – Polícia zatiaľ pracuje s predpokladom, že stredajší útok v Londýne bol je nejakým spôsobom prepojený s „islamským terorizmom“. Pre televíznu stanicu BBC to vo štvrtok uviedol britský minister obrany Michael Fallon.

Minúta ticha za obete útoku

Britská polícia podľa neho len v minulom roku predišla desiatkam útokov, avšak práve takémuto typu útoku uskutočneného tzv. vlkom-samotárom, pri ktorom sú použité predmety každodenného života, je omnoho ťažšie zabrániť. Dodal, že bezpečnostné opatrenia v parlamente budú teraz prehodnotené, avšak budova nemôže byť hermeticky uzatvorená.

Obetiam stredajšieho útoku vzdali vo štvrtok hold viaceré londýnske inštitúcie minútou ticha, ktorá sa uskutočnila o 10.33 h SEČ. Na Trafalgarskom námestí sa večer o 18.00 h miestneho času (19.00 h SEČ) uskutoční pietny sprievod na pamiatku obetí.

„Pridajte sa k nám, o 18.00 h (miestneho času) si na Trafalgarskom námestí spomenieme na obete včerajšieho útoku a postavíme sa proti terorizmu,“ napísal na sociálnej sieti Twitter londýnsky primátor Sadiq Khan.

Zahynula učiteľka a turista z USA

Polícia medzičasom zverejnila identitu obetí útoku. Zahynula učiteľka španielčiny Aysha Fradeová (43), ktorá pracovala v škole DLD College nachádzajúcej neďaleko Westministerského mosta a čase útoku sa ponáhľala vyzdvihnúť svoje dve dcéry vo veku osem a 11 rokov.

Fradeová sa narodila vo Veľkej Británii, jej matka však pochádzala zo španielskej Galície a jej otec mal cyperský pôvod, uviedla stanica Sky News. Jej úmrtie dnes s odvolaním sa na jej príbuzných v Galícii, ktorí by ešte dnes mali prísť do Londýna, potvrdilo aj španielske ministerstvo zahraničných vecí.

Fradeová vyučovala španielčinu na DLD College London ležiacej neďaleko miesta útoku. Riaditeľ tejto inštitúcie ju označil za v kolektíve „vysoko cenenú a milovanú“ pracovníčku.

Obeťou útoku je aj Američan Kurt Cochran zo štátu Utah, ktorý so svojou manželkou v britskom hlavnom meste oslavoval 25. výročie sobáša. Jeho manželka Melissa utrpela ťažké zranenia. Pár bol zrazený automobilom útočníka na Westminsterskom moste pred budovou britského parlamentu.  Americký manželský pár sa mal vrátiť do USA vo štvrtok, informovala spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na rodinných príslušníkov Cochranovcov.

Zahynul tiež neozbrojený policajt

O život prišiel aj policajt Keith Palmer. Neozbrojeného Palmera (48) útočník dvoma nožmi na smrť dobodal pred budovou parlamentu po tom, ako pretým autom narazil do zábradlia. Polícia mu posmrtne udelí vyznamenanie.

„Zlomilo mi to srdce. Moje myšlienky sú s jeho rodinou, priateľmi a kolegami Keitha Palmera. Bol to statočný muž,“ uviedol konzervatívny poslanec James Cleverly, ktorý s Palmerom v minulosti slúžil v kráľovskom delostrelectve.

Útočník v stredu na londýnskom Westminsterskom moste najprv autom narazil do ľudí na chodníku a následne nožom dobodal policajta hliadkujúceho pred sídlom britského parlamentu. Policajti ho postrelili, neskôr svojim zraneniam podľahol. Okrem neho pri čine zahynuli traja ľudia vrátane dobodaného policajta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sadiq Khan