V Bratislave a okolí pre koronavírus sprísnili opatrenia, ale platia aj výnimky

Koronavírus, opatrenia, Bratislava
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel.

V Bratislave a okolí od nedele 6. septembra sprísnili opatrenia. Dôvodom je zhoršenie epidemiologickej situácie v súvislosti s nákazou COVID-19 v regióne okresov Bratislava I až Bratislava V a tiež okresov Pezinok aj Senec.

Zakazuje sa usporadúvať hromadné podujatia v exteriéroch v jednom okamihu v počte nad 500 osôb alebo v interiéroch v jednom okamihu v počte nad 250 osôb.

V čase od 23:00 do 06:00 nasledujúceho dňa majú akcie úplnú stopku. „Hromadné podujatia určené pre seniorov sa neodporúčajú organizovať v akomkoľvek počte,“ informuje v opatrení Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave.

Obmedzenie aj pre plavárne a kúpaliská

Výnimku majú svadby a pohrebné obrady s celkovým počtom účastníkov do 150 osôb a tiež podujatia, ktorých všetci účastníci budú v dobe jeho začiatku disponovať negatívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 12 hodín.

Viac o téme: Koronavírus

„Zákazy sa nevzťahujú aj na zasadnutia a schôdze štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy a zasadnutia (schôdze), ktoré sa uskutočňujú na základe zákona,“ informujú hygienici.

Obmedzenie platí aj pre plavárne a kúpaliská, ktoré musia kapacitu obmedziť na polovicu. Cirkvám sa odporúča prijatie takých opatrení, aby sa minimalizovala možnosť šírenia vírusu pri organizovaní cirkevných akcií a úkonov. Zakázané sú aj návštevy v interiérových priestoroch pobytových zariadení sociálnej starostlivosti.

Oranžová a červená na semafore

Uvedené opatrenia boli podľa hygienikov uložené aj na základe odporúčaní pandemickej komisie vlády Slovenskej republiky, ktorá „prepla“ okresy Bratislava II, Bratislava V, Pezinok a Senec do oranžovej farby na pandemickom semafore a okres Bratislava I „rozsvietila“ na červeno.

„Uvedené zhoršenie epidemiologickej situácie bolo pandemickou komisiou deklarované ako rizikové, nakoľko 14 denná incidencia ochorení v okrese Bratislava I prekročila hodnotu 50 nových prípadov na 100 000 obyvateľov a v ostatných uvedených okresoch (Bratislava II až V, Pezinok a Senec) prekročila hodnotu 25 nových prípadov na 100 000 obyvateľov,“ priblížil RÚVZ Bratislava.

O potrebe prijať prísnejšie protiepidemiologické opatrenia v oranžových a červených okresoch Slovenska hovoril na piatkovej tlačovej konferencii aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie RÚVZ Bratislava