V Grécku sa zrodila vláda, začne sa boj o miesto v eurozóne

Grécko
Foto: SITA, AP

ATÉNY 20. júna (WEBNOVINY) – Grécko povedie proeurópska koalícia, ktorá sa pokúsi ponechať krajinu v eurozóne.

Vládu zostavil víťaz nedeľných volieb konzervatívna strana Nová demokracia (ND) spolu s tretím najsilnejším Panhelénskym socialistickým hnutím (PASOK). Podporu novému kabinetu ešte predtým vyjadril aj šéf menšej Demokratickej ľavice (DIMAR) Fótis Kouvélis. Tá skončila vo voľbách na šiestom mieste.

Líder gréckej konzervatívnej strany Nová demokracia Antónis Samarás v stredu oficiálne nastúpil do funkcie premiéra. Slávnostnú prísahu zložil v popoludňajších hodinách v priestoroch prezidentského paláca, pričom na obrade nechýbali ani spevy pravoslávnych kňazov.

Šesťdesiatjedenročný ekonóm Samarás sľubuje udržanie Grécka v eurozóne, bude sa však snažiť o prehodnotenie podmienok zahraničnej finančnej pomoci, medzi ktoré patria nepopulárne úsporné opatrenia. „Želám vám mnoho šťastia, pretože problémov, ktoré máte pred sebou, je mnoho a sú zložité,“ povedal nastupujúcemu premiérovi prezident Károlos Papoúlias.

„Mám väčšinu na to, aby som mohol vytvoriť dlhodobú vládu stability a nádeje,“ vyjadril sa Samarás, ktorý v minulosti pôsobil ako minister zahraničných vecí a financií.

Predseda hnutia PASOK Evángelos Venizélos medzitým vyhlásil, že nová vláda začne pracovať zmenách v medzinárodnom úverovom programe už v rámci budúcotýždňového summitu Európskej únie v Bruseli. Socialisti a konzervatívci sa už dohodli na vytvorení špeciálneho tímu, ktorý má s predstaviteľmi medzinárodných inštitúcií vyjednávať o prípadných ústupkoch.

Nová demokracia, PASOK a DIMAR budú mať v 300-člennom parlamente dokopy 179 kresiel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Antónis SamarásEvangelos VenizelosKarolos Papoulias