V Mexiku protestujú tisícky učiteľov, boja sa o svoje miesta

Protesty mexických učiteľov
Tisícky učiteľov vyšli do ulíc, aby protestovali proti školskej reforme, ktorú už stihol podpísať aj prezident Enrique Peňa Nieto. Foto: SITA/AP

MEXIKO 12. septembra (WEBNOVINY) – Tisícky mexických učiteľov v stredu opäť vyšli do ulíc, aby protestovali proti školskej reforme, ktorú len deň predtým podpísal prezidenta Enrique Peňa Nieto.

Odborári chceli demonštrovať aj pred jeho rezidenciou, polícia im však v tom zabránila a protest aj preto sprevádzali násilnosti. V okolí jeho vily Los Pinos rozložili barikády a strážili ju príslušníci špeciálnych zásahových síl.

Učitelia demonštrujú proti reforme už mesiac. Nepáči sa im najmä to, že súčasťou reformy je zavedenie povinných testov pre pedagógov, čo podľa odborárov povedie k hromadnému prepúšťaniu.

Minulý týždeň asi tisícka učiteľov protestovala aj pred sídlom Senátu v snahe prerušiť rokovanie o kontroverznej legislatíve, ktorú predtým schválila dolná komora mexického parlamentu. Vláda chce zmenami oslabiť vplyv odborov v školstve, ktoré je podľa nej aj vďaka ich vplyvu skorumpované.

Obrazom: Mexickými mestami pochodujú tisíce nespokojných učiteľov

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Enrique Peňa Nieto