V Mníchove očakávajú ďalšie demonštrácie, blíži sa summit G7

Ľudia v uliciach Mnichova protestovali proti stretnutiu G7
Protestujúci pochodovali centrom bavorskej metropole nesúc heslá na zastavenie TTIP, zachranu klímy a výzvy na boj proti chudobe. Foto: SITA/AP

MNÍCHOV 6. júna (WEBNOVINY) – Stretnutiu lídrov skupiny G7, ktoré sa uskutoční v nedeľu a pondelok v bavorských Alpách, predchádzala už vo štvrtok v Mníchove rozsiahla, avšak pokojná demonštrácia, na ktorej sa zúčastnilo približne 30-tisíc ľudí.

Na sobotu je v bavorskej metropole naplánované ďalšie protestné zhromaždenie, ktorého účastníci majú apelovať na lídrov G7, aby podnikli viac proti hladomoru a chudobe vo svete.

Usporiadatelia, medzi ktorými je organizácia speváka Bona, očakávajú 17-tisícovú účasť, uviedol nemecký denník Süddeutsche Zeitung (SZ). Podľa denníka je potrebné rátať s obmedzeniami aj v okolí mníchovského letiska a pozdĺž trasy k dejisku summitu, keďže v prípade zlého počasia hlavy štátov a vlád nebude možné dopraviť vrtuľníkom.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Protestovalo sa aj v horskom letovisku

Pokojná bola aj demonštrácia v nemeckom horskom letovisku Garmisch-Partenkirchen, na ktorej sa zúčastnili tisíce ľudí. Stretnutie G7 sa uskutoční neďaleko Garmisch-Partenkirchenu a vyvoláva zmiešané emócie.

Niektorí zo sobotňajších demonštrantov v Garmisch-Partenkirchene, ktorí sa združovali v blízkosti miestnej železničnej stanice, niesli transparenty hlásajúce „Bojujme s G7 za revolúciu“ či „G7 choď do pekla! Mám rád Putina!“ Polícia odhadla, že na proteste sa zúčastnilo asi 2000 ľudí, zatiaľ čo jeho organizátori hovoria o približne dvojnásobnom počte.

Obrazom: Ľudia v uliciach Mníchova protestovali proti stretnutiu G7

Celý priestor bude bezletovou zónou

Lídri G7 priletia do Mníchova v nedeľu predpoludním a odlety špeciálov sa očakávajú v pondelok večer. Celý priestor medzi letiskom a rakúskou hranicou bude počas podujatia bezletovou zónou, čo sa podľa SZ vzťahuje aj na letecké modely. Rakúska stanica ORF informovala, že vzhľadom na polohu Schloss Elmau v iba niekoľkokilometrovej vzdialenosti od hranice bude pripravených zasiahnuť aj 2100 rakúskych policajtov.

Stretnutie skupiny G7 sa uskutoční v nedeľu a pondelok v bavorských Alpách v hoteli Schloss Elmau ležiacom pri hranici s Rakúskom, približne 80 kilometrov juhozápadne od Mníchova. Lídri G7 by na ňom mali diskutovať najmä o naliehavých problémoch globálneho charakteru cez obmedzenie globálneho otepľovania až po krízu na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom