V obrovskom slalome v Ga-Pa dominoval Rakúšan Hirscher

Marcel Hirscher suverénnym víťazom obrovského slalomu
Rakúšan Marcel Hirscher suverénne zvíťazil v nedeľňajšom obrovskom slalome v nemeckom Garmisch-Partenkirchene, Nemecko, 1. Marec, 2015. Foto: SITA/AP

GARMISCH-PARTENKIRCHEN 1. marca (WEBNOVINY) – Rakúšan Marcel Hirscher sa stal suverénnym víťazom nedeľňajšieho obrovského slalomu v rámci Svetového pohára alpských lyžiarov v nemeckom Garmisch-Partenkirchene.

Na trati Kandahar 2 bol Rakúšan absolútne dominantný, keď v súčte oboch kôl zdolal druhého Nemca Felixa Neureuthera o priepastných 3,28 s. Tretí skončil rakúsky veterán, čerstvo 37-ročný Benjamin Raich, ktorý za krajanom zaostal o 3,44 s.

Odstup druhého Neureuthera za víťazným Hirscherom je tretí najväčší v histórii obrovského slalomu vo Svetovom pohári. Vyšším rozdielom – o neuveriteľných 4,06 s – zvíťazil iba legendárny Švéd Ingemar Stenmark nad vtedy Juhosláviu reprezentujúcim Bojanom Križajom v Jasnej v sezóne 1978/79. A rovnako Stenmark si pripísal aj druhé najsuverénnejšie víťazstvo – nad Švajčiarom Petrom Lüscherom v Courcheveli o 3,73 s v rovnakej sezóne.

Dal si darček k narodeninám

Tohtosezónnym ôsmym a celkovo tridsiatym triumfom v pretekoch Svetového pohára si Hirscher dal darček k pondelkovým 26. narodeninám. Zároveň potvrdil dlhodobo vysokú výkonnosť v obrovskom slalome, keď v hodnotení tejto disciplíny vo Svetovom pohári vedie s náskokom 188 bodov pred majstrom sveta Tedom Ligetym.

Američanovi, ktorý skončil tesne za pódiom, zároveň odplatil tesnú prehru z nedávneho svetového šampionátu v Beaver Creeku. Hirscher viedol už po 1. kole s obrovským náskokom 1,99 s, ale v druhej jazde opäť dosiahol najrýchlejší čas a kompletne deklasoval konkurenciu.

Hirscher potvrdil dobrú formu

„Bol som si vedomý toho, že môj náskok z 1. kola je dostatočne veľký. Tréneri ma však nabádali k tomu, že môžem ešte zrýchliť, lebo trať druhého kola mi môže sedieť ešte viac. To sa aj stalo. Potvrdil som dobrú formu, ale je neuveriteľné, aký čas som dosiahol,“ vravel Hirscher v rozhovore pre Eurosport.

Neskôr pre rakúske médiá doplnil: „Ani neviem, prečo som bol taký rýchly. Mal som už aj lepší pocit v pretekoch zo seba ako práve dnes, ale zrejme som mal superrýchle lyže. Musím povedať, že lyžovanie si teraz užívam ako nikdy predtým.“

V celkovom poradí SP má obhajca veľkého glóbusu Hirscher náskok 188 bodov pred Nórom Kjetilom Jansrudom. Tretí je Francúz Alexis Pinturault.

Slovenský reprezentant Adam Žampa neprenikol do 2. kola medzi tridsať najlepších, keď v tom prvom s výrazným odstupom 5,37 s skončil na 41. mieste.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní – Garmisch-Partenkirchen (Nem.) – nedeľa – výsledky:

Obrovský slalom mužov (1. + 2. kolo): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 2:43,23 min, 2. Felix Neureuther (Nem.) +3,28, 3. Benjamin Raich (Rak.) +3,44, 4. Ted Ligety (USA) +3,56, 5. Alexis Pinturault (Fr.) +3,68, 6. Carlo Janka (Švaj.) +4,29,… 41. Adam Žampa (SR) +5,37 v 1. kole

Poradie v hodnotení obrovského slalomu (po 6 z 8 plánovaných pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 560 bodov, 2. Ted Ligety (USA) 372, 3. Alexis Pinturault (Fr.) 355, 4. Fritz Dopfer (Nem.) 262, 5. Benjamin Raich (Rak.) 227, 6. Thomas Fanara (Fr.) 210.

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 29 z 37 plánovaných pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 1128 bodov, 2. Kjetil Jansrud (Nór.) 940, 3. Alexis Pinturault (Fr.) 744, 4. Felix Neureuther (Nem.) 742, 5. Matthias Mayer (Rak.) 687, 6. Dominik Paris (Tal.) 666, …67. Adam Žampa (SR) 77

Najvýraznejšie odstupy víťaza od druhého v poradí vo Svetovom pohári mužov v obrovskom slalome:

1. Ingemar Stenmark (Švéd.), 2. Bojan Križaj (Juh.) +4,06 s / Jasná (SR) 1978/79

2. Ingemar Stenmark, 2. Peter Lüscher (Švaj.) +3,73 s / Courchevel (Fr.) 1978/79

3. Marcel Hirscher (Rak.), 2. Felix Neureuther (Nem.) +3,28 / Garmisch-Partenkirchen (Nem.) 2014/2015

4. Edmund Bruggmann (Švaj.), 2. Reinhard Tritscher (Rak.) +3,21 / Val Gardena (Tal.) 1971/72

5. Ingemar Stenmark (Švéd.), 2. Piero Gros (Tal.) +2,98 / Sun Valley (USA) 1974/75

Viac k osobe Adam ŽampaBenjamin RaichCarlo JankaDominik ParisFelix NeureutherKjetil JansrudMarcel HirscherMatthias Mayer