V Pakistane tiekla krv, bomby zabili desiatky ľudí

Pakistan
Výbuch bomby pred pakistanskou školou zabil 15 ľudí Foto: SITA/AP

KVÉTA 8. júna (WEBNOVINY) – Pri štvrtkovom útoku na náboženskú školu v pakistanskom meste Kvéta zahynulo 8 ľudí. Sedem ďalších podľahlo svojim zraneniam v nemocnici v noci na piatok, informovala polícia.

Medzi obeťami sú tiež piati študenti zo semináru, pred ktorým bomba vybuchla počas slávnostného odovzdávania diplomov. Desať ďalších zahŕňa učiteľov, zamestnancov a príbuzných študentov.

Sedem vážne zranených v noci v nemocnici zomrelo. Celkovo utrpelo zranenia 30 ľudí,“ uviedol miestny policajný predstaviteľ Abdúr Rahím Chochár.

Bomba bola pripevnená k bicyklu

Pakistan
Foto: SITA/AP

Zároveň varoval, že počet obetí môže ešte stúpnuť. Polícia uviedla, že šesť kilogramov výbušnín bolo pripevnených na bicykli pred seminárom. K útoku sa zatiaľ nik neprihlásil.

Kvéta je hlavným mestom provincie Balúčistán, ktorá hraničí s Afganistanom a Iránom. Tamojší separatisti povstali v roku 2004, pričom žiadali politickú autonómiu a väčší podiel na ziskoch z ropy, zemného plynu a nerastných surovín v regióne. Oblasť, jedna z najchudobnejších v Pakistane, trpí tiež povstaním islamistických militantov a náboženskými nepokojmi.

Predmestím pakistanského Pešávaru v piatok otriasol bombový útok, ktorého terčom bol autobus prepravujúci vládnych zamestnancov.

Jeden z najkrvavejších útokov posledných mesiacov

Podľa informácií tamojšej polície výbuch usmrtil najmenej 18 ľudí vrátane jedného dieťaťa a ďalších viac ako 40 osôb utrpelo zranenia. Za posledné mesiace tak ide o najkrvavejší útok v Pešávare známom ako ohnisko aktivít miestnej odnože Talibanu.

Autobus bol prenajatý pre štátnych zamestnancov, ktorí pracujú v priľahlej pohraničnej provincii Chajbar Paštúnchvá.

Podľa vyjadrenia provinčného ministra informácií Miana Iftichara Husajna útočníci umiestnili nálož pod vozidlo, pričom obete tvoria nielen pracovníci, pre ktorých bolo určené, ale aj ďalší „súkromní cestujúci“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom