V Pakistane zadržali prominentného lídra al-Kájdy

Putá

ISLAMABAD 20. júna (WEBNOVINY) – Pakistanskí bezpečnostní predstavitelia v stredu oznámili, že zatkli prominentného francúzskeho lídra al-Kájdy.

Západné médiá označujú Naamena Mezicheho za riadiaceho člena teroristickej siete s väzbami na európske džihádistické skupiny, ktorý doteraz žil v Pakistane alebo Iráne.

Podľa stanoviska militanta zadržali práve počas operácie na hranici medzi oboma štátmi.

Meziche, francúzsky občan alžírskeho pôvodu, mal zohrávať rolu aj počas útokov na Spojené štáty 11. septembra 2001. Úzko spolupracoval tiež s ďalším lídrom al-Kájdy Júnisom al-Mauritáním zodpovedným za medzinárodné operácie. Al-Mauritáního zatkli pakistanské sily v septembri 2011.

Správa o zadržaní významného člena al-Kájdy prichádza po tom, čo americký minister obrany Leon Panetta počas svojej nedávnej návštevy Kábulu pohrozil, že Amerika stráca s Pakistanom trpezlivosť.

Podľa neho totiž krajina nerobí dostatok pre boj proti militantom, proti ktorým bojujú zahraničné sily v susednom Afganistane a ktorí majú svoje základne v pakistanskom pohraničí.

Je ťažké dosiahnuť mier v Afganistane, kým majú teroristi bezpečné útočiská v Pakistane,“ povedal Panetta na margo pretrvávajúcej vojny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Leon Panetta
Firmy a inštitúcie Al-Kájda