V parlamente to vrelo, poslancov výboru rozhádala Ukrajina

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Svet sa búri proti Rusom na Kryme
Invázia vojsk Ruska na ukrajinský Krym znepokojila celý svet. Protestovalo sa aj v hlavnom meste Bulharska.

BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – Ak Rusko do štvrtka nezníži napätie na Ukrajine, lídri Európskej únie budú na štvrtkovom stretnutí rokovať o sankciách voči Rusku. Na rokovaní parlamentného výboru pre európske záležitosti to dnes povedal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Ukrajina by zároveň podľa jeho slov mala podpísať Asociačnú dohodu s Európskou úniou ešte pred prezidentskými voľbami, ktoré sa majú na Ukrajine konať 25. mája. Na Ukrajinu by rovnako podľa ministra mala ísť misia zložená zo zástupcov OSN, OBSE, Rady Európy a Európskej únie, ktorá by mala sprostredkovať dialóg o urovnaní konfliktu medzu Ruskom a Ukrajinou.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—> TU

Slovensko po napadnutí Ukrajiny obnovilo rokovanie s Európskou komisiou o reverznom toku plynu cez Slovensko na Ukrajinu. Podľa Lajčáka sa nedá vylúčiť, že Gazprom zvýši ceny plynu pre Ukrajinu a v tom prípade by sa ponuka reverzu stala opäť aktuálnou. Slovensko začne s ukrajinskou stranou o tomto probléme diskutovať okamžite, ako prejaví záujem. Slovenské firmy na Ukrajine podľa Lajčáka zatiaľ problémy nemajú.

Opozícia mláti prázdnu slamu

Slovensko sa podľa ministra zahraničných vecí stotožňuje s vyhlásením Rady Európy, podľa ktorého agresia ruských ozbrojených síl narušila územnú celistvosť Ukrajiny. Rusko by malo svoje vojská okamžite stiahnuť a rokovať s Ukrajinou o vyriešení konfliktu.

Opozícia podľa Lajčáka mláti prázdnu slamu, nejde jej o Ukrajinu a jej občanov, ale o získavanie politických bodov na Slovensku. Zatiaľ čo opozícia iba hovorí, vláda koná.

Obrazom: V Bratislave sa protestovalo proti ruskej agresii

Rokovanie výboru poznačili politické šarvátky, poslanec za SDKÚ-DS Ivan Štefanec nazval Lajčáka najdrzejším ministrom zahraničných vecí, akého Slovensko v histórii malo. Ministra upozornil, že je podriadený výboru pre európske záležitosti a môže konať iba v mantineloch, aké mu určí výbor. Pozícia Slovenska podľa Štefanca nie je adekvátna tomu, že Ukrajina je jeho najväčším susedom. „Nemôžu Ukrajine robiť to, čo urobili nám v roku 1968,“ konštatoval Štefanec na margo obsadenia Krymu ruskými vojskami.

SDKÚ chce mimoriadnu schôdzu parlamentu

SDKÚ-DS podľa jeho slov začne zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze k Ukrajine, keďže výbor neschválil Štefancovo uznesenie. Uznesením mal parlament vyjadriť vážne znepokojenie nad eskaláciou napätia na Ukrajine. „Okupáciu časti územia nezávislej Ukrajiny považujeme za neakceptovateľnú agresiu zo strany Ruskej federácie, ktorá ohrozuje bezpečnosť a stabilitu v Európe,“ písalo sa v návrhu.

NR SR žiada Ruskú federáciu, aby okamžite stiahla svoju armádu z okupovaných pozícií na území suverénneho štátu, ukončila eskaláciu napätia a pristúpila k politickému riešeniu situácie. Vládu mal podľa Štefanca parlament vyzvať na jednoznačné vyjadrenie k agresii vojsk Ruskej federácie na Ukrajine a k stiahnutiu veľvyslanca SR z Ruska do vyriešenia situácie.

Obrazom: Na Kryme sa strieľalo, podľa Putina sú jeho kroky legálne

Smer-SD miesto toho podporil vlastné uznesenie, ktorým zobral na vedomie Lajčákove informácie. Minister sa zároveň vyslovil, že stiahnutím veľvyslanca z Moskvy by sa Slovensko odstrihlo od jedného komunikačného kanálu, urobila tak zatiaľ iba jedna krajina EÚ.

Jozef Viskupič z OĽaNO konštatoval, aby si MZV predvolalo ruského veľvyslanca. Ocenil, podobne ako všetci ďalší vystupujúci, postoj Ukrajiny, ktorá nezareagovala na ruskú agresiu a nenechala sa vyprovokovať k zrážkam.

Konfrontačný tón

Podľa nezaradeného Jozefa Kollára Slovensko v určitých chvíľach mohlo konať rýchlejšie a jednoznačnejšie, základom je podľa jeho slov zachovanie územnej celistvosti Ukrajiny, odsúdenie agresie a dodržiavanie medzinárodného práva.

Poslanec za KDH Martin Fronc pripomenul, že EÚ už skôr nepochopila Rusko a Ukrajine pôvodne kládla pri Asociačnej dohode nepodstatné podmienky.

Poslankyňa za OĽaNO Helena Mezenská odišla z výboru po Lajčákovom vystúpení, Smeru-SD vyčítala dlhodobo konfrontačný tón v parlamente.

Situáciou na Ukrajine sa bude v pondelok na mimoriadnom rokovaní zaoberať aj parlamentný zahraničný výbor. Schôdza výboru bude za účasti predsedu vlády Roberta Fica, ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ministra vnútra Roberta Kaliňáka a šéfa rezortu hospodárstva Tomáša Malatinského. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor národnej rady.

Slovensko nesmie byť na okraji, tvrdia analytici

Pri situácií na Ukrajine by sme nemali ostať na okraji a aktívnejšie podporovať stanoviská Európskej únie. Analytici tak reagovali na vyhlásenia premiéra a prezidentského kandidáta Roberta Fica. Ten v diskusií prezidentských kandidátov organizovanej Hospodárskymi novinami kládol dôraz na hospodárske záujmy Slovenska. Aj keď priznal porušenie medzinárodného práva Ruskom, spomenul tiež vývoz automobilov do Ruskej federácie alebo tranzit plynu cez naše územie.

Prejavili sa jeho (Ficove, pozn. SITA) predstavy o zahraničnej politike, ktorá rezignovala na hodnoty,“ povedal politológ Grigorij Mesežnikov. V záujme Slovenska je podľa neho dodržiavanie medzinárodných zmlúv. „Treba premiérovi pripomenúť, že Slovensko sa zaviazalo podporovať integráciu Ukrajiny do euroatlantických štruktúr,“ dodal s tým, že Fico v minulosti niekoľkokrát prejavil sympatie k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, čo je pri demokratických politikoch nezvyčajné.

Hospodárske záujmy sú dôležité, ale nie jediné,“ myslí si riaditeľ Centra pre európske a severoatlantické vzťahy Róbert Ondrejcsák. Pridanie sa k stanoviskám Európskej únie nás podľa neho neohrozí. Medzi Ruskom a úniou totiž funguje vzájomná závislosť. „Dôležité pre štáty je mať názor, nevýraznosťou sa totiž znižuje naša dôležitosť,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Grigorij MesežnikovHelena MezenskáIvan ŠtefanecJozef ViskupičMartin FroncMiroslav LajčákRóbert Ondrejcsák