Kočner mal v mobile tisícky správ, na trestnej činnosti sa mali podieľať aj predstavitelia štátnych orgánov

SÚDY: Vyšetrovanie vražždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej
Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry počas tlačovej besedy k trestnej veci v prípravnom konaní na tému aktuálnych informácií o stave vyšetrovania úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pezinok, 19. august 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.
  • aktualizované 19. augusta 17:43

V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka chce prokuratúra podať obžaloby na jeseň. Informovali o tom dnes na tlačovom brífingu dozorujúci prokurátori Úradu Špeciálnej prokuratúry s tým, že vyšetrovateľ v septembri bude informovať procesné strany o výsledkoch vyšetrovania a pokiaľ nepríde k výraznému zlomu, bude skupina okolo obvinenej Aleny Zs. obžalovaná.

Medzi obvinenými je aj Marian K.

Prokurátori majú stále pochybnosti v tom, kto na novinára vystrelil, ale zatiaľ pracujú s verziou, že vraždil Miroslav M. V prípade je tiež obvinený jeho bratranec Tomáš Sz. a Zoltán A., ktorý podľa medializovaných informácií od začiatku spolupracuje s políciou. V prípade vraždy novinára je obvinený aj Marian K.

Naopak, v kauze objednávky vrážd prokurátorov Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica podnikateľ ešte obvinený nie je, keďže v tomto prípade podľa dozorového prokurátora ešte nie sú dôkazy, ktoré by to jednoznačne dokazovali. Zdôraznil však, že aj v prípade vraždy Kuciaka boli najskôr obvinení vykonávatelia.

Vraždy Molnára a Basternáka

V prípade objednávok vrážd pritom podľa dozorového prokurátora neboli dokonané len zhodou náhod, pričom v prípade Šufliarskeho jej zabránilo len zadržanie páchateľov v súvislosti s vraždou Kuciaka.

Obvinení v kauze dvojnásobnej vraždy a prípravy vrážd zatiaľ podľa prokuratúry nie sú stíhaní ako zločinecká skupina. Dôvodom je, že podľa výsledkov vyšetrovania nemali väzby a spôsob fungovania, ako to definuje zákon. Spolu s prípadom dvojnásobnej vraždy a objednávky vrážd sa vyšetrovací tím tiež zaoberá vraždou podnikateľa Petra Molnára a bývalého primátora Hurbanova Lászloá Basternáka.

Pokiaľ ide o vraždu Kuciaka, prokurátori nateraz nepredpokladajú, že by sa okruh obvinených rozšíril. „Zatiaľ tie dôkazy nasvedčujú, že zostaneme v takom rozsahu ako sme. Ale jeden nikdy nevie,“ skonštatoval jeden z nich.

Desiatky tisíc správ

Z vyšetrovania podľa prokurátorov vyplynulo, že na rôznej závažnej trestnej činnosti sa podieľali aj predstavitelia štátnych a justičných orgánov. Niektorých z nich zároveň vyzvali, aby prišli vysvetliť niektoré komunikácie, ktoré boli zdokumentované v rámci vyšetrovania.

Pokiaľ ide o komunikácie Mariana K., podľa prokurátorov majú k dispozícii „desiatky tisíc správ“. Telefón Mariana K. získali orgány činné v trestnom konaní od bývalého príslušníka SIS Petra Tótha, ktorý v prípade vystupuje ako svedok. „Je tam súhrn dôkazov, ktoré ten telefón jednoznačne identifikujú ako telefón Mariana K.,“ uviedol dozorový prokurátor.

Prokurátori sa na tlačovej besede vyjadrili aj k medializovaným informáciám o zrušení príkazu na zadržanie nitrianskeho podnikateľa Norberta B. na jeseň minulého roku. Dôvodom podľa nich bolo, že dostali informáciu, že Norbert B. má informácie o úkonoch a mal čas sa na ne pripraviť.

Úniky informácií boli podľa prokurátorov aj dôvodom, prečo sa v januári tohto roku zúžil počet príslušníkov vyšetrovacieho tímu, ktorý sa zaoberá vraždou Kuciaka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena Zs.Daniel LipšicJán KuciakMarián KočnerMaroš ŽilinkaMartina KušnírováPeter Šufliarsky