V Skalici padlo 13 gólov, Žilina zdolala favoritov z Košíc

Skalica vs Zvolen
David Stieler z HK 36 Skalica (v strede) a Marek Šimko (vľavo) a Kamil Brabenec (vpravo) z HKM Zvolen v zápase 18. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HK 36 Skalica a HKM Zvolen. Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 4. novembra (WEBNOVINY) – V nedeľu boli na programe zápasy najvyššej slovenskej hokejovej súťaže. Skalica sa postarala o prvú prehru Zvolena v tejto sezóne. Išlo o spŕšku gólov, zápas sa totiž skončili vysoko 7:6.

Žilina si rovnako pripísala cenné body, keď zdolala Košice. Jediné dva góly v zápase padli v prvých dvoch tretinách.

Piešťany tesne vyhrali nad Nitrou vďaka jednému gólu, na ktorý si diváci museli počkať až do poslednej tretiny.

Poprad prekonal Martin, keď strelil do súperovej brány o tri góly viac. K víťazstvu sa prestrieľal v prvej tretine, v poslednej už len dorazil Martin jedným gólom.

Kosice zilina

MsHK DOXXbet Žilina – HC Košice 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Góly: 3. T. Varga (M. Kokavec, O. Ďuriš), 25. R. Krajči (Važan)

Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: J. Kubuš – R. Gavalier, Rovenský, 1168 divákov

Žilina: M. Laco – Rúfus, Sekáč, Brcko, Niník, J. Dlouhý, Leško, Staňo – M. Drevenák, V. Škoda, Lažo – Važan, T. Troliga, R. Krajči – M. Kokavec, O. Ďuriš, T. Varga – Drábek, Valášek, T. Sýkora

Košice: Hylák – Šeda, Michal Novák, M. Macejko, Deyl, M. Takáč, Matúš Chovan – R. Jenčík, Marek Slovák, Spilar – Jokel, T. Marcinko, Š. Novotný – Pašek, Mlynarovič, Marcel Haščák – Richard Huna, Róbert Huna, P. Svitana.

Ladislav Spišiak (tréner Žiliny): „Základ nášho úspechu skvelým výkonom položil brankár Laco. O Košiciach vieme, že má rýchlych hráčov, a preto sme sa zamerali na obranu stredného pásma. Bližšie sme pristupovali k hráčom, a to dnes platilo. Som šťastný, že sme konečne získali tri

Radim Rulík (tréner Košíc): „Dnes sme si utvorili dosť šancí, ale tie sme nepremenili. Nedali sme gól, a tak sme nemohli pomýšľať na lepší výsledok. S pribúdajúcim časom sme čoraz viac bojovali s obranou domácich, no nepodarilo sa nám ju prekonať.“

I. tretina

V 3. min sa na modrej čiare dostal k puku domáci Kokavec, unikol obrane hostí, prihral Vargovi a Žilinčania viedli – 1:0. V nasledujúcich minútach sa hral obojstranne rýchly hokej.

V 11. min bol vylúčený domáci Lažo a už po niekoľkých minútach Róbert Huna korčuľoval sám na Laca, ale nedal. Ten istý hráč mal šancu aj v 11. min, ale domáci gólman bol pozorný.

Rovnako i o minútu neskôr, keď ho Jenčík neprekonal ani na dva razy. V závere prvej a na začiatku druhej tretiny mali Košičania možnosť vyrovnať pri početnej prevahe.

II. tretina

HC Košice - MHC Mountfield Martin

V úvode dokonca hrali 72 sekúnd presilovku piatich proti trom, ale vyrovnať sa im nepodarilo.

Naopak, sekundu predtým ako mal vylúčený Rúfus naskočiť na ľad, unikol Važan, prihral Krajčimu a ten druhýkrát prekonal Hyláka.

V ďalších minútach si dobré príležitosti vytvorili obidva tímy, ale ani domáci Valášek s Krajčim či Jenčík a Richard Huna od hostí neboli úspešní.

III. tretina

Žilinčania mohli zvýšiť svoj náskok pri vylúčení Nováka, ale stav sa nemenil.

V tretej tretine mali Košičania optický tlak na ľade a vypracovali si veľa príležitostí.

V 45 min nepotrestali hostia vylúčenie Drábeka, rovnako ani Žilinčania nevyužili v 54. min početnú výhodu, keď na „lavici hanby“ sedel Mlynarovič. Žilinčania si pripísali na svoje konto cenné víťazstvo.

Hokej

HK Nitra – ŠHK 37 Piešťany 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Gól: 54. Peško (H. Ručkay, R. Filip)

Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Gajan, Bogdaň, 3125 divákov

Nitra: M. Valent – T. Nádašdi, P. König, Vosátko, Ordzovenský, Trefný, Rais, Árvay – M. Kováčik, T. Chrenko, Martin Segľa – R. Tománek, Stümpel, Jokila – Mašlonka, Hamrák, Podstavek – Pupák, Kmeč, Kadura

Piešťany: Tomek – V. Urban, Brňák, Drgoň, R. Filip, K. Grman, A. Kolník, A. Hruška, Bučka – Stupka, Mertel, T. Melichárek – J. Ručkay, Mišura, H. Ručkay – Chylo, Peško, Haring – Otčenáš, V. Nemec, S. Saliji

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Keď nedáme gól, nemôžeme vyhrať. Na šance sa nehrá. Musím poďakovať hráčom za nasadenie. Dali do toho všetko, ale bez streleného gólu sa body ťažko získavajú. Škoda, že tu nebol tréner reprezentácie Vůjtek, pretože sme mu možno našli adepta do reprezentačnej bránky.“

Milan Klement (tréner Piešťan): „Nitra hrala, my sme vyhrali. Boli sme pod veľkým tlakom a aj so šťastím sme to ustáli. Jedna premenená šanca rozhodla o našom víťazstve.“

I. tretina

Prvá tretina priniesla veľké množstvo príležitostí Nitry, no brankár hostí Tomek odolal.

Domáci si vypracovali šance v dvoch presilovkách, ale Jokila, König ani T. Chrenko neboli úspešní.

Vo výbornej atmosfére mali hráči Nitry viac z hry, ale v prvej tretine nedokázali potvrdiť svoju hernú prevahu.

II. tretina

Hokej

Druhá časť priniesla vyrovnanejší hokej, no šancí ubudlo. V 24. min nebol spomedzi kruhov úspešný Chrenko a domáci neskórovali ani v následnej presilovke.

Hostia vyrovnali hru a hráčov Nitry už nepúšťali do vyložených šancí. V 36. min nebol úspešný ani hosťujúci Jakub Ručkay, ktorému v sľubnej príležitosti pokazil radosť brankár Valent.

V závere prostrednej časti neotvoril skóre ani Tománek, na ktorého pozabudla obrana, ale všetko vyriešil gólman hostí Tomek.

V 46. min nebol po individuálnej akcii úspešný domáci Jokila a po „hluchých“ minútach na oboch stranách udreli hostia.

Nenápadnú akciu zakončil gólom v 54. min Peško, ktorý z ľavej strany prekvapil Valenta – 0:1. Gólovú poistku mohol v 58. min pridať Chylo, ale svoj únik nezakončil gólom.

Potom nevyrovnal Tománek, ktorý z bránkoviska bekhendom netrafil bránku.

Domácim nepomohla ani záverečná hra so šiestimi korčuliarmi, takže po futbalovom výsledku získali tri body hostia z Piešťan.

Hokej

MHC Mountfield Martin – HK Poprad 1:4 (1:3, 0:0, 0:1)

Góly: 11. T. Petruška (A. Novotný, J. Markovič) – 4. Sabolič (Pentikäinen, R. Tomas), 13. Matúš Paločko (Gríger, Homa), 14. R. Tomas (D. Buc, Pentikäinen), 43. B. Rapáč (S. Takáč, Sabolič)

Vylúčení: 7:8 na 2 min, navyše Pentikäinen (Poprad) 10 min za zhodenie rukavíc, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner – Junek, Šefčík, 1500 divákov

Martin: Šúrek – A. Novotný, A. Beňa, R. Pukalovič ml., Tupý, Alexejev, J. Perniš, Zukal, M. Danko – J. Markovič, M. Beran, T. Petruška – L. Vartovník, M. Hollý, Mikušovič – Murček, M. Horský, J. Fadrný – Jozef Kentoš, Dírer, Korytko

Poprad: Nikkilä – M. Šterbák, J. Špelda, Kovačevič, D. Kramár, Pentikäinen, M. Kurali, Dinda – Vandas, Balán, Hvila – D. Buc, Koskinen, R. Tomas – S. Takáč, B. Rapáč, Sabolič – Homa, Gríger, Matúš Paločko

Róbert Pukalovič st. (tréner Martina): „Dnes sme vypili kalich horkosti až do dna. Hráčom sa nedá uprieť snaha. Bojovali, no na dobrý výsledok to nestačilo. Po zápase vo Zvolene nám navyše chýbali aj sily.“

Jozef Škrak (tréner Popradu): „O našom víťazstve rozhodla prvá tretina. Mali sme dobrý vstup do zápasu a po pekných kombinačných akciách a pohotovom zakončení sme sa dostali do vedenia 3:1. V druhej tretine nás dostali domáci najmä v presilovkách pod tlak. Ustáli sme ho a v tretej tretine sme už zápas kontrolovali.“

I. tretina

Martinčanom opäť nevyšla prvá tretina. V tretej minúte hrali hostia 99 sekúnd presilovku piatich proti trom a 8 sekúnd pred jej skončením prestrelil Sabolič brankára Šúreka, čím otvoril skóre stretnutia.

V 7. min v presilovke Beňa z dobrej pozície mieril iba do brankára Nikkiläho. S ďalšou presilovkou už naložili „kosačky“ lepšie. V 11. min sa strelecky presadil Petruška a vyrovnal.

O dve minúty bol na konci rýchlej kombinácie štvrtého popradského útoku Paločko a „kamzici“ opäť viedli – 1:2. Keď pridal o 66 sekúnd Tomas gólovú poistku, vyzeralo to s domácimi zle. V 19. min ušiel v oslabení Markovič, ale mieril iba do Nikkiläho.

II. tretina

Hokej

Tím MHC Mountfield začal druhú tretinu náporom.

Príležitostí Berana, Tupého a Petrušku volali po góle, ale na popradského gólmana nenašli recept.

Aktivita bola potom naďalej na hokejkách Martinčanov, no ich snahe chýbalo gólové korenie.

Nevychádzali im ani presilovky, naopak na konci druhej časti mohli v oslabení inkasovať. Sabolič však zoči-voči Šúrekovi neuspel.

Na začiatku tretej tretiny si rozhodca Müllner nechal posúdiť videom Rapáčovu strelu zblízka.

Po dlhšej konzultácii potom ukázal do stredového kruhu a Poprad viedol už o tri góly. Domáci sa vzápätí nadýchli, ale v 44. min schoval pozorný Nikkilä pohotovú Fadrného strelu vo svojej lapačke.

Sympatické bolo, že Martinčania naďalej bojovali a pasovali sa s nepriaznivým stavom, no gól by nedali ani do rána.

Konečný rezultát znamená už ôsmu prehru Martina za sebou a jeho prepad na predposledné miesto v tabuľke.

HK 36 Skalica – HKm Zvolen 7:6 (5:3, 2:3, 0:0)

Góly: 1. Kudrna (Stieler), 7. Pálffy (R. Školiak, Vyrúbalík), 8. Kudrna (M. Bartánus, Stieler), 15. I. Ďatelinka (Pálffy), 20. Preisinger (Pálffy, Vyrúbalík), 27. Preisinger (Pálffy, R. Školiak), 40. Pálffy (Preisinger) – 8. M. Jurík (Puliš, Síkela), 11. P. Zuzin (Brabenec, Juraško), 17. Škvaridlo (Michal Chovan, L. Jurík), 22. P. Zuzin (L. Jurík, Podkonický), 24. Puliš (P. Hraško), 36. Brabenec (Podkonický, P. Hraško)

Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Jonák – Holienka, Valach, 2081 divákov

Skalica: Trenčan (24. Kotvan) – Vyrúbalík, I. Ďatelinka, I. Jankovič, L. Kozák, Barák, Trška, M. Srnec – Pálffy, R. Školiak, Preisinger – M. Bartánus, Stieler, Kudrna – Kutálek, Holovič, J. Jurík – Bezúch, Klejna

Zvolen: Šimko – Juraško, P. Hraško, Ťavoda, J. Mucha, L. Pokovič, M. Výborný, Pichnarčík, M. Šiška – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan – Puliš, M. Jurík, Síkela – T. Méry, P. Huňady, Martin Ďaloga

Peter Oremus (tréner Skalice): „Pre divákov to musel byť atraktívny zápas. Súhlasím s kolegom, že gólov bolo priveľa, defenzíva ani na jednej strane príliš nefungovala. Výhra proti takému kvalitnému mužstvu nás teší.“

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Odohrali sme výborné zápasy, ktoré mali hlavu i pätu. Dnes sme to pokazili ako tím. Prvá tretina bola gólovo divoká. Skalica využila naše zaváhania a zaslúžene vyhrala.“

I. tretina

Od úvodu hrali tímy rýchly hokej. Prvý gól strelil už v 59. sekunde Kudrna. V 7. min sa do samostaného úniku dostal Pálffy a bolo 2:0.

O pol minúty neskôr pridal tretí presný zásah domácich Kudrna. Odpoveď hostí prišla ihneď: v 8. min nezávahal Milan Jurík a o tri minúty neskôr znížil v presilovke na rozdiel gólu P. Zuzin.

V 15. min sa I. Ďatelinka predral útočným pásmom a upravil stav stretnutia na 4:2. O dve minúty využili hostia i svoju druhú presilovku a zásluhou Škvaridla sa opäť dostali na dostrel. V prvej tretine padlo osem gólov, o ten posledný sa postaral v presilovke Preisinger – 5:3.

II. tretina

Gólové hody pokračovali i v druhej tretine.

Hneď v úvode sa dvakrát do streleckej listiny zapísali Zvolenčania, konkrétne Zuzin s Pulišom, ktorí sa postarali o vyrovnanie a výmenu brankára v skalickej bránke.

V 27. min využili Skaličania presilovku o dvoch hráčov, keď Preisinger upravil na 6:5.

Štyri minúty pred koncom druhej tretiny hostia zásluhou Brabenca opäť vyrovnali a v 40. min strelil už 13. gól stretnutia Pálffy – 7:6.

V úvode tretej tretiny sa Pálffy hneď dvakrát dostal do samostatného úniku, no ani raz nenamieril presne.

V 46. min zachránil domácich Kotvan, keď v poslednej chvíli zachytil puk na bránkovej čiare.

Do konca stretnutia plodného na góly už gól nepadol.

Skalica zdolala rozbehnutý Zvolen 7:6, hostia spod Pustého hradu v riadnom hracom čase prehrali prvýkrát v tejto sezóne.

Hokej

HC’05 Banská Bystrica – Dukla Trenčín 4:2 (3:0, 1:2, 0:0)

Góly: 7. Ján Sýkora (B. Jankovič, M. Hudec), 8. D. Hegyi (Češík), 14. Heizer (Ján Sýkora, B. Jankovič), 21. Ketner (Michal Grman, Lunter) – 21. Sojčík (Tybor, Lelkeš), 40. Tybor (Sojčík, Lelkeš)

Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – Kacej, Návratek, 1540 divákov

Banská Bystrica: Dzubina – Michal Grman, Ketner, Bambúch, Kubka, Novajovský, M. Styk, J. Predajniansky – Lunter, M. Hudec, Lamper – Ján Sýkora, Heizer, B. Jankovič – F. Nemček, Češík, Petro – D. Hegyi, T. Zigo, Marcinek

Dukla Trenčín: Škrečko (od 8. min Kristín) – Lintner, Biro, J. Koma, Imrich, Vizváry, T. Bokroš – J. Gašparovič, Marosz, J. Pardavý st. – Tybor, Lelkeš, Sojčík – Jakúbek, T. Klíma, Šišovský – B. Mravík, Broska, M. Adamec

Vladimír Országh (tréner Bystrice): „Mali sme veľmi dobrý vstup do stretnutia, pokračovali sme vo výkone, ktorí sme predviedli v minulom kole v Piešťanoch. Išli sme rýchlo do vedenia a celú prvú tretinu sme jasne dominovali. V druhej tretine sme mali hluché momenty a Trenčínu sme umožnili vrátiť sa do zápasu. Tretiu časť sme zvládli dobre tatkticky, ustáli sme niekoľko oslabení a v kritických momentoch nás podržal brankár Dzubina. Ak to mám celkovo hodnotiť, naše víťazstvo bolo zaslúžené.“

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Nezachytili sme vstup do stretnutia. Veľmi ľahko sme prehrávali 0:3, keď sme spravili tri individuálne chyby: prvú v našom obrannom pásme a ďalšie dve v strednom, keď sme zadarmo stratili puk. Súper bol v prvej tretine efektívny. Druhá tretina sa pre nás začala rovnako, keď sme hneď na jej začiatku dostali gól na 0:4. Potom sa už ťažko niečo robí so stretnutím. Napriek tomu chalani bojovali, snažili sa, ale už sme nestihli viac zdramatizovať zápas. Bohužiaľ, slabý začiatok nás stál body.“

I. tretina

Domácim hokejistom vyšla prvá tretina. Už v 1. min sa nepresadili pred odkrytou bránkou hostí Lunter s Hudecom a v 5. min to nevyšlo ani Petrovi.

Až v 7. min predviedol peknú kľučku Jankovič, od zadného mantinelu prihral Jánovi Sýkorovi, ktorý pohotovo zakončil po ľade a nezabránil mu v tom ani Lintner – 1:0.

O 36 sekúnd neskôr pridali Banskobystričania druhý gól, keď Hegyi vystrelil z ľavého kruhu a puk poslal k vzdialenejšej žrdi. Brankára Škrečka potom nahradil Kristín a v 10. min už čelil šanci Petra, ktorý ho však neprekonal.

Trenčania mohli znížiť v 14. min Šišovským, ale skvelý zákrok predviedol Dzubina. Domácich príležitosť hostí nevyviedla z miery a v tej istej minúte pridali tretí gól po akcii Sýkoru, ktorý na ľavej strane naviazal na seba brankára, prihral vpravo voľnému Heizerovi a ten sa nemýlil pred odkrytou svätyňou Kristína – 3:0.

II. tretina

Tomáš Marcinek

Aj úvod do druhej tretiny vyšiel ´baranom´. Po pätnástich sekundách ťažili z presilovky, keď od modrej čiary poslal Ketner vysoký puk za Kristína.

Hostia však využili o 26 sekúnd nepozornosť bystrickej defenzívy, pred bránkou sa ocitli voľní dvaja Trenčania, Tybor prihral Sojčíkovi a ten nemal problém zasunúť puk za Dzubinu.

Trenčania potom vyrovnali hru, mali lepšie príležitosti, v závere druhej tretiny hrali aj presilovku o dvoch hráčov v trvaní 104 sekúnd, ale predovšetkým skúsenému Lintnerovi to strelecky nešlo.

Z gólu sa napokon hostia tešili už pri rovnovážnom počte hráčov na ľade, a to 21 sekúnd pred klaksónom, keď po Sojčíkovej strele z otočky bol pred bránkou dôrazný Tybor – 4:2.

Na začiatku tretej tretiny mohli zvýšiť vedenie banskobystrickí ´barani´, ak by Lamper trafil puk pred prázdnou bránkou.

Znížiť mohol potom v presilovke Trenčín, ale Biro od modrej čiary pálil iba do žŕdky.

Hostia sa snažili o kontaktný tretí gól, príležitosti na to mali najmä Gašparovič a Jakúbek, no Dzubina si udržal v tretej tretine čisté konto aj pri záverečnej trenčianskej hre bez brankára.

Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 po nedeľňajších zápasoch 18. kola:

HK Orange 20 15 2 0 0 0 0 13 26:71 6

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body).