Aktualizované: V spore s biatlonistkami Fialkovými ide podľa ich advokáta o „verejný záujem v športe“

Paulína Fialková, Ivona Fialková
Zľava: Slovenské reprezentantky Paulína Fialková a Ivona Fialková. Foto: SITA - koláž WBN.
  • aktualizované 26. novembra, 18:07

BRATISLAVA 26. novembra (WebNoviny.sk) – Štart biatlonistiek Paulíny a Ivony Fialkových na pretekoch Svetového pohára v slovinskej Pokljuke je naďalej otázny. Stále totiž nedošlo k dohode medzi športovkyňami a Slovenským zväzom biatlonu (SZB).

V ostatnom období sa však zmenil predmet nezhôd. Naďalej platí, že športovkyne majú zastavenú činnosť od zväzovej disciplinárky a stále nemôžu štartovať na tohtotýždňových úvodných pretekoch SP v Slovinsku. Podľa advokáta Petra Haňdiaka z právnej kancelárie GARANT PARTNER legal s.r.o., ktorá sestry Fialkové zastupuje, však už nejde o spor medzi zväzom a športovkyňami, ale ide o spor o vysvetlenie, čo „je verejný záujem v športe“.

Dohoda o urovnaní sporu

Haňdiak v pondelok vyzdvihol prístup prezidenta SZB Tomáša Fuska. „Napriek tomu, že sme sa nedohodli v rovine súkromno-právnej, sme sa vo štvrtok stretli a viac ako 90 minút sme na veľmi profesionálnej a ľudskej úrovni komunikovali a hľadali riešenie, ako sa ešte pokúsiť dohodnúť, aby sa tento spor nepreniesol o úroveň vyššie. Po našom vysvetlení, ako vidíme právnu situáciu ohľadom podpisu zmluvy a ako vidíme úlohu SZB, sme zaslali prezidentovi SZB dohodu o urovnaní, v rámci ktorej sme chceli urovnať spor ešte pred návratom sestier Fialkových zo sústredenia vo Švajčiarsku. Predmetom tejto dohody boli skutočnosti, aby sa sestry Fialkové prihlásili k dokumentu, ktorý by vypracoval SZB a prezident Fusko hovoril, že bude vypracovaný. Druhou časťou bola garancia tímu, ktorý by sprevádzal sestry Fialkové na podujatiach, na ktorých sa zúčastnia. Ďalším bodom bola plná akceptácia zákonných osobnostných práv, ktoré definuje zákon o športe. Tiež tam bola dohoda o tom, že veci, ktoré v súlade s paragrafom 29 odsek 6 šli nad rámec zákonných osobnostných práv a o ktorých chcel SZB hovoriť, prenecháme právnikom a tí budú ďalej rokovať o tom, aby sa takáto zmluva v prípade dohody oboch strán uzatvorila. Táto dohoda o urovnaní doteraz nebola prijatá, čo je právom SZB. Na základe tejto skutočnosti nie je v našich silách ani v silách sestier Fialkových urobiť čokoľvek viac. V tejto chvíli je loptička na strane štátu, SZB, ministerstva školstva, prípadne hlavnej kontrolórky športu či VŠC Dukla Banská Bystrica a iných relevantných zložiek štátu, ktoré môžu v praxi ukázať, kde je verejný záujem v oblasti športu a športovej reprezentácie z pohľadu zákona o športe. Ak je to príprava a účasť na podujatiach definovaných zákonom o športe, tak obe sestry Fialkové by sa mali koncom týždňa zúčastniť na pretekoch Svetového pohára. Ak je verejný záujem aj uzatvorenie súkromno-právnej zmluvy, v tom prípade bude nevyhnutné novelizovať zákon o športe a budeme prví, ktorí túto zmluvu podpíšu. V nasledujúcich dňoch príde k veľkému testovaniu verejného záujmu,“ hovorí Haňdiak.

Oceňujem v tomto smere záujem Slovenského olympijského výboru (SOV), ktorý nás aj SZB vyzval sadnúť si k spoločnému stolu a ponúkol určitú formu mediácie. Pán prezident Fusko túto výzvu prijal. Za našu stranu môžem povedať, že tento krok vítame, ale momentálne naša úloha už nie je priamo byť účastníkom takejto mediácie, no radi sa zúčastníme vo forme pozorovateľov, pretože dnes už nevieme ovplyvniť verejný záujem a rozhodnutie príslušných orgánov, čo považujú za verejný záujem v športe. Naša úloha skončila ponukou na SZB ohľadom dohody o urovnaní a tam sme sa nedohodli,“ pokračoval Haňdiak. Podľa neho ide aktuálne o systémovú vec, teda o vyhodnotenie toho, čo je a čo nie je verejný záujem v športe.

V skratke a zjednodušene ide o to, že SZB vyslanie športovkýň na preteky SP podmieňuje podpisom zmluvy, ktorá je nad rámec zákona o športe. Zákon síce dovoľuje športovcom a zväzom dohodnúť sa na takom kontrakte, ale podpis takej zmluvy nevyžaduje.

Zmluva je protiprávna

Paulína a Ivona Fialkové aj ich právni zástupcovia sú presvedčení, že nepodpísanie tejto zmluvy nemôže športovkyne „odstrihnúť“ od účasti v súťažiach, pretože ide o verejný záujem definovaný v zákone o športe.

Verejne sa k situácii vyjadrila aj Paulína Fialková, ktorá sa na Slovensko vrátila zo zahraničného sústredenia. „Som pripravená reprezentovať SR na medzinárodných súťažiach. Posledných 15 rokov som trénovala tvrdo a bola by škoda, ak by som to nezužitkovala. Verím, že štartovať v Pokljuke budem. Som na to pripravená nastúpiť už v nedeľu,“ povedala Paulína Fialková a vysvetlila:

„Podstata sporu je v tom, že zmluva je protiprávna a nemôžem ju podpísať. Ide o prenos osobnostných práv, ktoré je protiprávne. Nebavíme sa o marketingu.“ Prezradila ďalej, že podporu našla u ďalších slovenských športovcov aj v komisii športovcov pri Slovenskom olympijskom výbore (SOV), ktorú vedie Matej Tóth.

Paulína Fialková v pondelok rázne potvrdila, že v prípade pretrvávajúcich problémov nikdy nebude reprezentovať inú krajinu ako Slovensko. „Keď do štvrtka nebudem mať potvrdené, že môžem v Pokljuke štartovať, tak zostanem doma a budem sa ďalej pripravovať,“ povedala športovkyňa.

Jednoznačne sa ukazuje to, že my chceme, aby pretekárka športovala. Športovkyňa chce športovať. A tie veci, ktoré sú sporné, musíme dať posúdiť odborníkom. Verím, že sa tam dohodneme a vyriešime to,“ reagoval podľa RTVS prezident SZB Tomáš Fusko.

Sestry Paulína a Ivona Fialkové dostali od disciplinárnej komisie Slovenského zväzu biatlonu (DK SZB) zákaz štartu na súťažiach v biatlone spojených s reprezentáciou Slovenskej republiky. Ako dôvod tohto kroku DK SZB uviedla skutočnosť, že obe športovkyne z VŠC Dukla Banská Bystrica nepodpísali zmluvu, ktorú podpísali všetci ostatní reprezentanti.

Odporúčania kontrolórky

Športovkyne, ktoré rokovania so SZB prenechali právnikom, majú výhrady predovšetkým v marketingovej oblasti danej zmluvy. Podľa právnych zástupcov biatlonistiek, ktoré si pripísali okrem iného piate miesta na ZOH 2018 v Pjongčangu, SZB svojim konaním voči sestrám Fialkovým porušil zákon o športe, ako aj právo biatlonistiek na reprezentáciu Slovenska na významných medzinárodných podujatiach.

Kontrolórka športu na Slovensku Alica Fisterová minulý týždeň odporučila SZB bezodkladne vykonať niekoľko opatrení. Podľa tejto správy má SZB v súlade so zákonom o športe prijať internú smernicu, ktorej predmetom budú práva a povinnosti športového reprezentanta, zosúladiť so zákonom o športe uzatvorenie zmluvných vzťahov upravujúcich vykonávanie športovej činnosti podľa zákona o športe a disciplinárne konanie vo veci porušenia rozhodnutia orgánov SZB zosúladiť s internými predpismi SZB, zákonom o športe a Ústavou Slovenskej republiky.

SZB v piatok kontroval informáciou, že pripravil vlastný podnet na kontrolóra, ktorý by preskúmal postup a konanie tejto organizácie. SZB je totiž naďalej presvedčený, že jeho konanie je v súlade so zákonom.

„Slovenský zväz biatlonu si dal vypracovať nezávislú právnu analýzu vo veci konania hlavného kontrolóra športu, keďže vzhľadom na okolnosti máme dôvodné podozrenie, či hlavný kontrolór športu konal v súlade so zákonom,“ uvádza sa v piatkovom stanovisku SZB.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivona FialkováMatej TóthPaulína Fialková
Firmy a inštitúcie Slovenský zväz biatlonu