V USA otvoria Sochu slobody, hoci rozpočet je v nedohľadne

Socha slobody
Socha slobody, jeden zo symbolov New Yorku. Foto: SITA/AP

NEW YORK 12. októbra (WEBNOVINY) – Americký štát New York súhlasil s prevzatím bremena nákladov na fungovanie ikonickej Sochy slobody, čo znamená, že ju od nedele môžu opäť sprístupniť pre verejnosť.

Trajekty medzi ostrovčekom a Manhattanom začnú premávať ráno.

Umožnil to piatkový oznam guvernéra štátu NY Andrewa Cuoma, že štát bude v čase pretrvávajúcej rozpočtovej krízy platiť viac ako 60-tisíc dolárov denne na obsluhu parku, kde sa monument nachádza.

Manažér dopravnej spoločnosti, ktorá zabezpečuje spojenie s ostrovom, potvrdil, že od začiatku krízy zaznamenali 60-percentný úpadok ziskov z návštevy sochy.

Od začiatku októbra si muselo prvýkrát za 17 rokov vziať v USA neplatené voľno takmer milión amerických federálnych zamestnancov. Činnosť štátnych úradov totiž pozastavil spor medzi Obamom a republikánmi.

Tí svoju podporu americkému rozpočtu na nový finančný rok, ktorý sa začal 1. októbra, podmienili zmenami v plánovanej reforme zdravotného poistenia, ktoré však prezident a poslanci Demokratickej strany odmietajú. Bez dosiahnutia konsenzu a prijatia nového rozpočtu je krajina oficiálne bez finančných zdrojov na vyplácanie zamestnancov federálnych úradov a vládnych inštitúcií, ktoré tak zostávajú zatvorené. Štát sa preto obmedzil iba na financovanie základných funkcií, akými sú obrana a bezpečnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom