Bytové domy s vlastnou kotolňou sa stále vracajú k veľkým výrobcom tepla, dôvodom je najmä cena

Teplo, kúrenie, radiátor
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Bytové domy s vlastnou kotolňou sa stále vracajú k veľkým výrobcom tepla, teda k centrálnemu zásobovaniu teplom (CZT). Ako uviedol pre agentúru SITA predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Stanislav Janiš, k návratu sa už rozhodli desiatky bytových domov naprieč celým Slovenskom.

„Naše spoločnosti po vlastnej linke oslovujú odpojených s ponukou na spätné pripojenie a záujem sa rozbieha. Zaznamenávame dopyt aj od objektov, ktoré historicky neboli v systéme CZT nikdy pripojené a boli už vybudované s vlastnou domovou kotolňou,“ povedal Janiš.

Obava a neistota

Odberatelia sa vracajú k CZT najmä pre cenu tepla. V súčasnosti sa však podľa Janiša k tomu pridáva aj obava a neistota.

„Taktiež taký cit, že vo väčších zoskupeniach sa negatíva prekonávajú bezpečnejšie. A systémy CZT sú takéto zoskupenia. Spoločnosti v zväze si medzi sebou dokážu vymieňať riešenia, aby dodávky boli aj bezpečné, aj ekologické a aj za primeranú cenu,“ doplnil Janiš.

Šialené ceny plynu

Najväčším odporcom návratu k CZT sú podľa teplárov obyvatelia, ktorí boli aktérmi a podporovateľmi odpájania. Tí teraz rozhodujú aj o tom, či so správcom budú, alebo nebudú pokračovať. Správca aj napriek tomu, že domu ponúka lepšie, lacnejšie a stabilnejšie teplo je podľa Janiša v ohrození.

„Veľa závisí od správcov domov, ale aj od štátu, akú cestu si zvolí na elimináciu šialených cien plynu. Myslím, že štát sám nevie, čo chce. Manažérske rozhodnutie štátu by malo byť také, že využime na elimináciu cien všetko, čo máme k dispozícii. Ak je možné využiť CZT, využime ho v maximálnej možnej miere, je to segment regulovaný štátom, cena plynu v teple 41,48 eura za megawatthodinu, palivový mix aj s biomasou, priestor na tlmenie a rozklad nákladov do budúcnosti. Tak nemám nad čím uvažovať. Zdravý sedliacky rozum hovorí, že čím viac odberateľov, tým nižšia cena, tým väčší priestor na elimináciu nákladov,“ zdôraznil Janiš.

Každý prípad posudzujú sólo

Šéf teplárenského zväzu tvrdí, že na 99,99 % veľkí teplári neodmietnu bytový dom či školu pripojiť k CZT. Každý prípad posudzujú teplári sólo na základe situácie.

„Iné je pripojiť dom odpojený nedávno a iné, ak je odpojený dlhšie. A úplne iné je pripojiť dom, ktorý mal od začiatku svoj zdroj tepla. Je to len otázka technického riešenia, ktoré dodávateľ pre každý dom, ktorý požiada o pripojenie navrhne,“ konštatoval Janiš.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Stanislav Janiš
Firmy a inštitúcie SZVT Slovenský zväz výrobcov tepla