Ceny ropy pomaly klesajú, zlacnieť by mohol aj benzín a nafta

benzín, tankovanie, čerpacia stanica
Foto: ilustračné, Getty Images

Ceny pohonných látok na čerpacích staniciach by mohli mierne klesnúť. Na základe vývoja svetových cien ropy Brent to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová.

„Očakávame, že ceny benzínu na pumpách by ešte mohli reflektovať predchádzajúce zlacňovanie ropy, a teda by mohli mierne klesnúť. Vylúčená však nie je ani stagnácia cien,“ povedala pre agentúru SITA Glasová.

Výrazný medziročný rast

Ceny benzínu na našich pumpách stagnujú už zhruba tri týždne. Predtým však od začiatku tohto roka citeľne rástli. V dvanástom tohtoročnom týždni sa ceny 95-oktánového benzínu zvýšili len úplne nepatrne o 0,1 percenta na 1,335 eura za liter a 98-oktánový benzín naopak nepatrne zlacnel o 0,1 percenta na priemernú úroveň 1,530 eura za liter.

Ceny nafty tiež vzrástli o jednu desatinu percenta na hodnotu 1,175 eura za liter. „Zdražovanie pohonných látok je od začiatku tohto roka naozaj citeľné a ceny benzínu sú už dokonca výrazne vyššie ako pred rokom. Benzín 95 prekročil úroveň spred roka o zhruba 11 percent a benzín 98 o vyše 12 percent. No a medziročne drahšia je aj nafta, a to o približne 7 percent,“ dodala Glasová.

Ceny ovplyvňovali obavy

Ceny Brent-u na trhu podľa analytičky vďaka očkovaniu niekoľko týždňov výrazne rástli a dokonca atakovali aj hladinu 70 amerických dolárov za barel. V posledných týždňoch však ropa Brent zaznamenáva korekciu smerom nadol, keď jej ceny postupne klesli z úrovní okolo 70 dolárov za barel na hodnotu 62 dolárov za barel.

„Bolo to spôsobené obavami zo šírenia nových mutácií koronavírusu v Európe aj vo svete, čo predlžuje protipandemické opatrenia,“ doplnila Glasová. Minulý týždeň sa ceny ropy na trhu mierne zvýšili, keďže barel ropy Brent sa obchodoval okolo 63 až 64 dolárov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Glasová