Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Pohľad na areál Atómovej elektrárne Mochovce SITA
29. 11. 2015 13:31 Aktuality od vEnergetike.skSITA

Česi si pri dostavbe Mochoviec prilepšia

Česká spoločnosť Škoda JS získala v projekte dostavby mochoveckých blokov zákazku na služby koordinácie a riadenia projektu, inžinierstva, montáže, skúšok a uvedenie do prevádzky.

Pozícia českej spoločnosti Škoda JS na projekte dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) stúpne. Firma totiž získala od Slovenských elektrární, ktoré mochovecké jadrové bloky dostavujú, zákazku na služby koordinácie a riadenia projektu, inžinierstva, montáže, skúšok a uvedenie do prevádzky. Česká spoločnosť za to zinkasuje vyše 23 miliónov eur.

Navrhnú opatrenia

„Skupina odborníkov zrealizuje nezávislé hodnotenie hlavných oblastí projektu s cieľom vopred objektívne určiť možné zostatkové kritické javy a štruktúrovaným spôsobom navrhnúť preventívne a nápravné opatrenia,“ uvádza sa v oznámení o výsledku verejného obstarávania zverejnenom v Úradom vestníku Európskej únie. Česká firma Škoda JS má navrhnúť preventívne a nápravné opatrenia v oblasti koordinácie a riadenia realizačného projektu, koordinácie a riadenia výstavby jadrového ostrova, konvenčného ostrova, vrátane stavebných skúšok a jednotlivých testov, ako aj v oblasti koordinácie a riadenia ne-aktívnych testov, aktualizácie harmonogramu projektu a v kontrole kvality.

Nikto lepší nebol

Český podnik získal zákazku bez výzvy na súťaž. Podľa informácií zverejnených v európskom vestníku požadované služby potrebné pre dokončenie stavby a začatí prevádzky tretieho a štvrtého mochoveckého bloku totiž vyžadujú odborné znalosti a skúsenosti, ktoré spĺňa len Škoda JS, pretože boli dodávateľom a zhotoviteľom pre primárnu oblasť všetkých jadrových elektrární typu VVER v strednej Európe. „Škoda JS je jedinou kvalifikovanou spoločnosťou ako líder konzorcia s Atomstrojexportom. Spoločnosť Škoda JS je v súčasnosti jedinou spoločnosťou, ktorá je schopná z technických dôvodov zabezpečiť koordináciu a riadenie služieb pre dokončenie projektu v Mochovciach, ako aj zabezpečiť kompatibilitu a koordináciu činností a zariadení medzi tretím a štvrtým blokom a prvým a druhým blokom Atómovej elektrárne Mochovce,“ konštatuje sa v oznámení.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Tretí jadrový blok by mali dokončiť do konca budúceho roka, štvrtý blok o rok neskôr. Po dokončení budú mať nové jadrové bloky v Mochovciach inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku. Celkové náklady na dostavbu mochoveckých blokov by mali dosiahnuť 4,63 miliardy eur.

Odporúčané články

Česi majú nakročené k riadeniu dostavby v Mochovciach Slovensko má nového dodávateľa jadrového paliva

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X