Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Škoda JS
Ilustračné foto. Škoda JS
14. 07. 2015 12:33 Aktuality od vEnergetike|.sk/SITASITA

Česi majú nakročené k riadeniu dostavby v Mochovciach

Plzenská firma Škoda JS podľa českého denníka Hospodářské noviny rokuje so Slovenskými elektrárňami, resp. ich väčšinovým vlastníkom talianskym Enelom, o prebratí pozície hlavného koordinátora na dostavbe mochoveckých blokov.

Pôsobnosť plzenskej firmy Škoda JS na dostavbe atómových blokov v Mochovciach, ktorá už na projekte získala zákazky za stovky miliónov eur, by sa mohla ešte rozšíriť. Česká firma s ruskými vlastníkmi by sa dokonca mohla postaviť na čelo tohto projektu a prakticky celé dokončenie dostavby riadiť. S takouto informáciou prišiel v utorok český denník Hospodářské noviny. Podľa denníka totiž už Škoda JS rokuje o prebratí pozície hlavného koordinátora výstavby a v podstate o riadení dostavby so Slovenskými elektrárňami, resp. s ich väčšinovým vlastníkom talianskym Enelom.

Potvrdili rokovania

„Tieto informácie môžem potvrdiť. Išlo by o prácu počínajúc projektovou dokumentáciou a končiac koordináciou spúšťania nových blokov. Ide o inžinierske práce, nie o dodávky technológií,“ citujú Hospodářské noviny hovorcu firmy Škoda JS Jana Stolára. Rozšírenie pôsobnosti plzenskej firmy na dostavbe Mochoviec by podľa neho znamenalo zákazku za „desiatky miliónov eur“.

Zákazky už za stovky miliónov

Česká firma Škoda JS pritom už na slovenskej atómovej elektrárni v Mochovciach realizuje kľúčovú dodávku na jadrovom ostrove a koordinačné práce za 470 miliónov eur, pričom už v minulom roku na jeseň bola táto suma navýšená o ďalších 55 miliónov eur. O tom, či Škoda JS, ktorú vlastní ruská strojárska skupina OMZ, získa ďalšiu zákazku na dostavbe Mochoviec, sa má údajne rozhodnúť najneskôr do konca tohto roka.

Meškajúci projekt

Podľa pôvodných plánov sa dostavba Mochoviec mala ukončiť v roku 2012, respektíve 2013. Neskôr Slovenské elektrárne, ktoré jadrové bloky dostavujú, aktualizovali termíny dostavby na roky 2014 a 2015. Dostavba mochoveckých blokov si podľa ostatného schváleného rozpočtu vyžiada 4,6 mld. eur. Začínalo sa však na sume 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 mld. eur. Projekt výstavby tretieho a štvrtého reaktora v Mochovciach sa začal ešte za bývalého režimu. V roku 1992 sa projekt pre nedostatok financií zastavil. Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008, to už viac ako dva roky pôsobil v podniku taliansky Enel, ktorý kúpil od štátu 66-percentný podiel.

Taliani odídu až po dostavbe

Talianska energetická skupina Enel očakáva, že menšinový podiel v spoločnosti Slovenské elektrárne (SE) predá do konca tohto roka. Zostávajúce podiely chce predať zhruba za dva roky po dokončení tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Uviedol to v piatok generálny riaditeľ spoločnosti Francesco Starace. O ďalších krokoch Enelu v SE chce Starace rokovať so slovenským premiérom Robertom Ficom. Stretnutie by sa podľa neho malo uskutočniť v najbližších týždňoch. Enel predáva svoj 66-percentný podiel v SE v rámci stratégie predaja aktív v celkovom objeme 5 mld. eur.

Aj štát, aj súkromní záujemcovia

Okrem štátu sa oficiálne o predávaný podiel Slovenských elektrární zaujímajú dvaja investori. Ide o spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorého vlastníkmi sú český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, a o firmu Slovnaft, ktorá podala ponuku spolu s maďarskou skupinou MVM Group. Hovorí sa, že záujem mali aj čínska spoločnosť China National Nuclear Corporation (CNCC) a fínska spoločnosť Fortum.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päť tisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

Odporúčané články

EÚ chce na Slovensku pretlačiť jadrové palivo od Američanov Tretí mochovecký blok dodá do siete elektrinu o rok a pol

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

V obci Železná Breznica našli mŕtveho muža, na tele mal bodné poranenie Aktualizované: Kajakári Gelle a Petrušová skončili na MS tesne pod pódiom, od medailí ich delili sekundy Slovenský štvorkajak ostal neporazený aj po druhom štarte, do finále postúpil s najlepším časom Minister Gál okamžite odvolá Jankovskú, ak sa potvrdia informácie z Kočnerovej Threemy Rakete Sojuz-2 sa nepodarilo pripojiť k Medzinárodnej vesmírnej stanici, na palube je robot Fedor Aktivisti chcú postaviť kožušinové farmy mimo zákon, zorganizovali protest v Bratislave Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X