Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce atómová elektráreň
Atómová elektráreň Mochovce seas.sk
30. 06. 2015 11:48 Aktuality od vEnergetike|.sk/SITASITA

Tretí mochovecký blok dodá do siete elektrinu o rok a pol

V októbri budúceho roku by sa malo podľa súčasných termínov Úradu jadrového dozoru SR na treťom bloku už zavážať jadrové palivo, čo predstavuje začiatok fyzikálneho spúšťania jadrového bloku. Do konca roka 2016 by malo byť ukončené aj energetické spúšťanie nového bloku v Mochovciach.

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce v súčasnosti nie je v žiadnom časovom sklze. Aspoň takto hodnotí stav projektu Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) zo svojho pohľadu. Tretí blok by tak mal byť dostavaný na jeseň budúceho roka a štvrtý blok následne o rok neskôr. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk generálny riaditeľ sekcie hodnotenia bezpečnosti a kontrolných činnosti ÚJD Peter Uhrík, v októbri budúceho roku by sa malo na treťom bloku už zavážať jadrové palivo, čo predstavuje začiatok fyzikálneho spúšťania jadrového bloku. Prvé kilowatthodiny elektriny vyrobenej v treťom mochoveckom jadrovom bloku by tak mali byť pustené do elektrickej siete v decembri budúceho roka.

Čaká ich montáž káblov

„Stavebná pripravenosť tretieho bloku na spúšťanie je zhruba na 98 %. Momentálne sa pracuje na dokončovaní niektorých komponentov. Najväčší kus roboty čaká staviteľa pri ťahaní káblov. Do celej elektrárne treba totiž namontovať 1 400 kilometrov káblov, čo je približne vzdialenosť z Bratislavy do Paríža,“ dodal Uhrík, podľa ktorého sa to pri súčasnom tempe prác dá v požadovanej kvalite zvládnuť.

Zatiaľ nevidia prekážky

V septembri tohto roku by mal začať ÚJD s individuálnymi skúškami zariadení riadiaceho systému. Skontrolujú sa napríklad vzduchotechnika či dieselgenerátor. V januári 2016 by mal úrad vykonať tlakovú skúšku primárneho okruhu. „Posilnili sme inšpekčné tímy na lokalite. Zintenzívnili sme inšpekčnú činnosť a dávame na celú dostavbu pozor. Nemôžem povedať, že by sme objavili niečo, čo by zásadne zmenilo plánované termíny dostavby jadrových blokov v Mochovciach,“ doplnil Uhrík.

Bez zásadných výhrad

Úrad jadrového dozoru je s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce nateraz spokojný. „Našou úlohou pri dozorovaní výstavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce je zabezpečiť, aby tie časti, ktoré majú vzťah k jadrovej bezpečnosti boli postavené v súlade s projektom a s kvalitou, ktorá je požadovaná. Doteraz sme nemali nejaké zásadné výhrady, že by niečo nebolo zrealizované s požadovanou úrovňou kvality,“ konštatovala predsedníčka ÚJD Marta Žiaková.

Nový investor nemusí spomaliť dostavbu

Talianska spoločnosť Enel v súčasnosti predáva svoj 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach. V tejto súvislosti sa taktiež vynorili otázky, či sa príchodom nového investora znova nepredĺži dostavba. Zmena vlastníka v Slovenských elektrárňach, ktoré dostavujú dva mochovecké jadrové bloky, by však nemusela mať vplyv na termín dostavby blokov. „Slovenské elektrárne sú spoločnosťou, ktorá má povolenie na výstavbu. Ak dôjde iba k zmene vlastníka, na samotné povolenie to nemá vplyv. Záleží potom iba od toho, ako zareaguje nový vlastník,“ podotkla Žiaková. „Problém by mohol nastať, keby prišlo k rozdeleniu spoločnosti, ktorá má povolenie na výstavbu. Čiže keď nepríde pri predaji k rozdeleniu spoločnosti, čo sa trochu o tom rozprávalo, tak z pohľadu dozoru by to nemalo nejako významne ovplyvniť dostavbu,“ uzavrel riaditeľ legislatívno-právneho odboru ÚJD Martin Pospíšil.

Predražovanie a predĺžovanie

Podľa pôvodných plánov sa dostavba Mochoviec mala ukončiť v roku 2012, respektíve 2013. Neskôr Slovenské elektrárne, ktoré jadrové bloky dostavujú, aktualizovali termíny dostavby na roky 2014 a 2015. Dostavba mochoveckých blokov si podľa ostatného schváleného rozpočtu vyžiada 4,6 mld. eur. Začínalo sa však na sume 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 mld. eur. Projekt výstavby tretieho a štvrtého reaktora v Mochovciach sa začal ešte za bývalého režimu. V roku 1992 sa projekt pre nedostatok financií zastavil. Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008, to už viac ako dva roky pôsobil v podniku taliansky Enel, ktorý kúpil od štátu 66-percentný podiel.

Odporúčané články

Tempo prác na dostavbe Mochoviec je oveľa vyššie, tvrdí ÚJD Slovenské jadrové bloky vlani bez vážnejších udalostí

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Z obľúbenej pláže v Chorvátsku pre požiar evakuovali tisícky ľudí (aktualizované) Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Bol jedným z najväčších konkurentov Sagana v špurtoch, teraz je na Tour de France v inej úlohe Exprezident by mal poberať výhody len z jednej funkcie, podľa OĽaNO je to neférové voči Slovákom

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X