Cyprus prieskum plynu nezastaví, aj napriek tureckému tlaku

ťažba plynu
Foto: ilustračné, Getty Images

Cyprus nepozastaví svoje plány v oblasti prieskumných vrtov v ložiskách plynu napriek snahe Turecka vlastným prieskumom ložísk donútiť krajinu, aby zastavila svoje aktivity. Vyhlásil to cyperský prezident Nicos Anastasiades, ktorý uviedol, že zastavenie vrtov vzhľadom na tlak Turecka by sa rovnalo tomu, že Cyprus sa vzdáva svojich suverénnych práv.

Cyprus pripravený rokovať

Prezident Cypru uviedol, že je pripravený rokovať s Tureckom o načrtnutí smerovania k dohode o znovuzjednotení Cypru, ktorý je od 70. rokov minulého storočia etnicky rozdelený na grécku a tureckú časť. Dodal však, že sa to nestane, ak bude Turecko dávať podmienky, ako napríklad prerušenie prieskumných vrtov v mori.

Vojenské lode

Turecké plavidlá sprevádzané vojenskými loďami robia vrty v tých morských oblastiach, kde má Cyprus exkluzívne ekonomické práva, vrátane oblastí, v ktorých licencie na prieskum dostali energetické spoločnosti Eni a Total. Ankara tvrdí, že koná s cieľom chrániť svoje práva a záujmy Severocyperskej tureckej republiky v súvislosti s ložiskami energií v oblasti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom