Dovoz ruskej ropy do EÚ klesol o 90 percent, veľká časť však smerovala cez Družbu aj na Slovensko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ropovod Družba
Foto: ilustračné, SITA/AP

V dôsledku rozsiahlych zákazov zavedených v reakcii na ruskú vojnu na Ukrajine sa dovoz ruskej ropy do Európskej únie (EÚ) v priebehu jediného roka znížil o 90 %. Informuje o tom portál Euronews.

Náhrada ruskej ropy

Vo februári 2022, teda v rovnakom mesiaci, ako Kremeľ spustil plnohodnotnú inváziu, Únia nakúpila 15,2 milióna ton ruskej ropy a rafinovaných produktov, ako sú nafta, petrolej a benzín. O rok neskôr, vo februári 2023, ten istý dovoz predstavoval 1,9 milióna ton a v marci ďalej klesol na 1,4 milióna ton.

Obrovskú medzeru v dodávkach ropy po Rusku zaplnili rôzne krajiny vrátane Spojených štátov, Nórska, Alžírska, Brazílie, Angoly a Spojených arabských emirátov.

Ropovod Družba vyňali zo zákazu

Údaje, ktoré v pondelok zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat, odhaľujú účinky rozsiahleho zákazu ruskej ropy, na ktorom sa koncom vlaňajšieho mája po náročných rokovaniach dohodli lídri Únie. Zákaz vtedy rozdelili do dvoch častí, keďže sa vzťahoval na ropu dovážanú po mori aj rafinované produkty dovážané po mori a nadobudol účinnosť 5. decembra, respektíve 5. februára. Harmonogram bol navrhnutý tak, aby pomohol členským štátom prispôsobiť sa radikálnej transformácii a zákazu pre ich hlavného dodávateľa energií.

Z opatrenia však na žiadosť vnútrozemských krajín v strednej Európe, predovšetkým Maďarska, ktorého požiadavky oddialili konečné schválenie zákazu, vyňali dovoz ropy cez ropovod Družba. Marcové údaje podľa jednotlivých krajín pritom podľa Euronews ukazujú, že väčšina ruskej ropy smerovala do troch krajín fyzicky prepojených ropovodom Družba – Maďarska, Slovenska a Českej republiky.

Uvoľnenie núdzových ropných rezerv

Lídri Únie prisľúbili, že sa k otázke kontroverznej výnimky pre Družbu, ktorú stanovili ako časovo neobmedzenú, vrátia, zatiaľ však zostáva nedotknutá.

Celkový dovoz ropy z Ruska nedosiahol nulu v dôsledku určitých výnimiek uvedených v zákazoch, ktoré umožňujú obmedzený dovoz za špecifických podmienok,“ vysvetlil Eurostat v tlačovej správe.

Zmätok vyvolaný ruskou inváziou vyvolal otrasy v energetickom sektore, čo prinútilo členské štáty, aby v snahe upokojiť trhové ceny uvoľnili časť núdzových ropných rezerv. Podľa Eurostatu sa v marci 2023 iba päť členských štátov stále nachádzalo pod minimálnou úrovňou národných núdzových zásob ropy – Bulharsko, Česko, Írsko, Lotyšsko a Litva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurostat