Štáty EÚ sa dohodli na ôsmom balíku sankcií voči Rusku. Dotkne sa importu, cien ropy a dvoch oblastí na Ukrajine

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rusko, ropa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 5. októbra 2022, 13:43

Členské štáty Európskej únie (EÚ) sa dohodli na novom balíku sankcií proti Rusku. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter to oznámilo české predsedníctvo Rady EÚ s tým, že je to dôrazná reakcia na ruskú nezákonnú anexiu ukrajinských oblastí.

Sankčný balík, na ktorom sa dohodli veľvyslanci v Bruseli, obsahuje zákaz prepravy ruskej ropy po mori do tretích zemí v prípade prekročenia cenového stropu, rovnako ako zákaz s tým spojených služieb.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Tiež rozširuje zákaz importu tovarov, ako výrobkov z ocele, drevnej hmoty, papiera, strojov a zariadení, chemikálií, plastov či cigariet. Zároveň zakazuje poskytovanie IT, inžinierskych a právnych služieb ruským subjektom a ďalší vývoz technológií.

Sankčný režim sa rozšíri na Chersonskú a Záporožskú oblasť. Balík zavádza aj nové kritérium pre obchádzanie sankcií a na sankčných zoznamoch pribudnú nové osoby a organizácie.

Ďalšie podrobnosti nie sú známe. Podľa agentúry AP by ich mohli zverejniť vo štvrtok.

Ôsme kolo sankcií

Najnovší balík, ktorý je ôsmym kolom sankcií únie voči Moskve, navrhla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová minulý týždeň po tom, čo ruský prezident pohrozil použitím jadrových zbraní a zmobilizoval státisíce záložníkov.

Viaceré krajiny EÚ vyjadrili obavy v súvislosti s novými opatreniami, najmä pokiaľ ide o cenový strop na predaj ruskej ropy. EÚ však pracuje na tom, aby Putin „zaplatil“ za najnovšie eskalovanie vojny na Ukrajine, ktoré zahŕňalo usporiadanie falošných referend s cieľom anektovať štyri ukrajinské oblasti.

Zasiahnuť chcú aj oceliarsky priemysel

Návrh opatrení stanovuje právny základ cenového stropu, na ktorom sa predtým dohodli krajiny G7. Zatiaľ neexistuje žiadne rozhodnutie o skutočnej cene alebo cenovom rozpätí budúceho stropu, hoci USA uviedli, že to bude známe v priebehu týždňov.

Cieľom balíka je zasiahnuť aj ruský oceliarsky priemysel a pripraviť ruský režim o kľúčové technológie. Zahŕňa tiež viac opatrení proti jednotlivcom, ktorí pomáhajú ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi vo vojnovom úsilí. Občanom EÚ zakazuje sedieť v správnych radách ruských štátnych podnikov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ursula von der LeyenováVladimir Putin
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaRada Európskej únie