Firma EnBW v budúcom roku neplánuje výrobu elektriny z jadra, odstavia aj blok elektrárne Neckarwestheim

Jadrová elektráreň
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Napriek napätej situácie na európskom energetickom trhu v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu Nemecko neplánuje obnovenie prevádzky jadrových elektrární. Pre agentúru SITA to potvrdila nemecká energetická spoločnosť EnBW.

EnBW postupne odstavuje prevádzku elektrární

Po rozhodnutí o postupnom ukončení prevádzky jadrových elektrární z roku 2011 spoločnosť EnBW vypracovala dlhodobú stratégiu odstavenia svojich jadrových elektrární, ktorú odvtedy dôsledne realizuje,“ uviedla firma.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Právny rámec jasne vylučuje výrobu elektriny v nemeckých jadrových elektrárňach, ktoré sú zatiaľ v prevádzke, po 31. decembri 2021. To znamená aj v jadrovej elektrární Neckarwestheim,“ dodala spoločnosť EnBW.

Blok 2 je zatiaľ v prevádzke

Z hľadiska možných vplyvov vojny na Ukrajine nemecká spolková vláda posudzovala predĺženie termínov odstavenia jadrových elektrární a začiatkom marca rozhodla, že teraz nebude robiť nijaké zmeny tohto právneho rámca. Naša spoločnosť nijaké hypotetické otázky z tohto hľadiska neotvára,“ konštatovala firma.

Blok 1 jadrovej elektrárne firmy EnBW v obci Neckarwestheim odstavili už v marci 2011 v rámci nemeckého trojmesačného moratória na jadrovú energetiku a na základe rozhodnutia z mája toho istého roku činnosť bloku už neobnovili. c

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom