Ukrajina po ruských útokoch bojuje s bezprecedentným výpadkom elektriny, odstaviť museli všetky jadrové elektrárne

Ukrajina, Kyjev, výpadky elektriny
Neosvetlené ulice Kyjeva po ruských útokoch. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 24. novembra 2022, 13:37

Stredajšie ruské útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru spôsobili mimoriadny výpadok v energetickom systéme krajiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko v štátnej televízii povedal, že to bolo po prvý raz, keď boli odstavené všetky štyri ukrajinské jadrové elektrárne v rovnakom čase. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Pracujú na rýchlom obnovení elektriny

„Situácia je veľmi náročná, ale o 4:00 sa nám podarilo zjednotiť energetický systém. Teraz pracuje ako jediná jednotka a zariadenia kritickej infraštruktúry v krajine sú napájané elektrinou,“ uviedol minister.

Úrady pracujú na rýchlom obnovení elektriny naprieč Ukrajinou a objem vyrobenej elektriny sa podľa ministra počas dňa zvýši.

„Očakávame, že do večera začnú jadrové elektrárne pracovať a dodávať elektrinu do siete. To výrazne zníži deficit,“ vysvetlil. Všetky jadrové zariadenia, okrem okupovanej Záporožskej jadrovej elektrárne, sú už pripojené k ukrajinskej sieti.

„Ak nepríde nové ostreľovanie, do konca dňa budeme schopní značne znížiť deficit v energetickom systéme v dôsledku jadrovej výroby a to umožní pokračovať v plánovaných odstávkach,“ skonštatoval Haluščenko.

Kyjev je z veľkej časti bez elektriny

Bez elektriny je aj naďalej 70 % ukrajinského hlavného mesta, povedal starosta hlavného mesta Vitalij Kličko

„Elektrikári robia, čo môžu, aby čo najskôr obnovili dodávky energie. Upozornili však, že to bude závisieť od obnovenia rovnováhy v ukrajinskom energetickom systéme, keďže Kyjev predstavuje len časť celého národného energetického systému,“ poznamenal Kličko.

Dodávky vody čiastočne obnovili

Na ľavom brehu Kyjeva sa však už podarilo obnoviť dodávky vody, dodal Kličko. Technici podľa neho pracovali celú noc, aby „obnovili životnú podporu hlavného mesta“, informuje spravodajský portál CNN.

Na druhej strane rieky Dnipro, teda na pravom brehu Kyjeva, sú dodávky stále prerušené, no podľa Klička by ich chceli obnoviť ešte vo štvrtok dopoludnia.

Rusko v ostatných týždňoch jeho vojny na Ukrajine intenzívne útočí na jej energetickú infraštruktúru. Stredajšie údery spôsobili výpadky elektriny aj v Moldavsku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Herman HaluščenkoVitalij Kličko