Ukrajina a Moldavsko hlásia výpadky elektriny po ruských útokoch na energetickú infraštruktúru, pribudli aj ďalšie obete

Kyjev, Ukrajina, vojna
Pohľad na ulice Kyjeva, v ktorom sa po ruských útokoch prerušili dodávky elektriny. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 23. novembra 19:09

Rusko v stredu opäť viacerými údermi zaútočilo na ukrajinskú energetickú sieť. Výpadky elektrického prúdu nahlásilo viacero regiónov Ukrajiny, od jej východu po západ.

Bez elektriny ostalo celé mesto

Starosta západoukrajinského mesta Ľvov vyzval obyvateľov, aby odišli do krytov. Na komunikačnej platforme Telegram uviedol, že bez elektriny zostalo celé mesto.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Najnovšie explózie prišli len niekoľko hodín po tom, ako ukrajinské úrady uviedli, že nočný raketový útok zničil pôrodnicu na juhu krajiny v meste Vilňansk a zabil dieťa, ktoré sa narodilo pred dvomi dňami. Výpadky dodávok elektriny oznámili viaceré ukrajinské mestá, vrátane častí Kyjeva, ale aj susedné Moldavsko.

Moldavský podpredseda vlády a minister infraštruktúry Andrei Spinu v stredu uviedol, že Moldavsko eviduje „masívny výpadok prúdu“ po novej vlne ruských raketových útokov zameraných na kritickú infraštruktúru na Ukrajine. Informuje o tom spravodajský web CNN. Spinu povedal, že prevádzkovateľ prenosovej sústavy v krajine Moldelectrica „pracuje na opätovnom pripojení viac ako 50 % krajiny k elektrickej energii“.

Minulý týždeň Moldavsko zažilo podobné výpadky elektriny po tom, ako sa ukrajinské energetické zariadenia taktiež stali terčom ruských útokov. Spinu minulý týždeň varoval, že riziká výpadku elektriny zostávajú vysoké a ruská agresia proti Ukrajine „priamo ovplyvňuje“ Moldavsko.

Najmenej šesť ľudí zahynulo

Vlna ruských úderov proti ukrajinskej energetickej sieti si vyžiadala najmenej šesť životov. Ďalších 36 ľudí bolo zranených. Uviedol to šéf ukrajinskej polície Ihor Klymenko. Dodal, že počet obetí je pravdepodobne vyšší. Informuje o tom web The Guardian.

Starosta Kyjiva Vitalij Kličko povedal, že stredajší ruský raketový útok v ukrajinskom hlavnom meste zabil troch ľudí a ďalších deväť zranil.

Rusko v rámci rozsiahleho útoku na kritickú ukrajinskú infraštruktúru vypálilo 70 rakiet. Na komunikačnej platforme Telegram to uviedla ukrajinská armáda. Protivzdušná obrana Ukrajiny zlikvidovala 51 z týchto rakiet a tiež päť útočných dronov, konštatuje vyhlásenie armády.

Rakety Rusi odpálili z dvoch lodí v Čiernom mori a z lietadiel v oblasti Čierneho mora, z oblasti mesta Volgodonsk na juhu Ruska a z Kaspického mora. Informuje o tom portál cnn.com.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andei SpinuIhor KlymenkoVitalij Kličko
Firmy a inštitúcie Moldelectrica